alles over vlekken verwijderen Zorg dat je nooit wrijft, alleen voorzichtig dept. Ook de natte plek niet fohnen, maar gewoon laten drogen Vloerbedekking Meubels Leer Muren In tegenstelling tot wat nogal eens wordt gedacht, kun je beter geen afwasmiddel, wolwasmiddel of groene zeep gebruiken om vlekken in je tapijt weg te krijgen. Ze veroorzaken vaak verkleurin- gen en verwijderen de vlek alleen maar tijdelijk. Sterker nog: de zeepresten die achterblijven in het tapijt, trekken vuil juist sneller aan. Goed om te weten dat je negen van de tien vlekken kunt verwijderen met lauwwarm, schoon water. Maar voor alle vlekken geldt dat je er snel bij moet zijn. Pak meteen een schone (lichte!) handdoek. Maak hem nat met water, wring hem uit en leg hem op de vlek. Laat nu de handdoek het werk doen en haal hem pas weg als hij is opgedroogd. Zo nodig herhaal je dit. Vlek nog niet weg? Koop een speciale vlekkenverwijderaar. Vooral handig bij vlekken van verf, nagellak, teer, lijm, roest en bloed.Vaak werkt zo'n product ook nog als de vlek er al een tijdje in zit. Vraag altijd aan de meubelverkoper hoe je je meubels onderhoudt en schoonmaakt. Hoofdregel bij het verwijderen van vlekken op je meubels is: nooit wrijven, alleen deppen. Als je hard gaat wrijven, maak je de vlek alleen maar groter. En je kunt zo ook de stof beschadigen. Als de vlek nog vochtig is, is hij gemakkelijker te verwijderen dan wanneer hij opgedroogd is. Dep de vochtige plek meteen met lauw water. Helpt het niet? Maak dan een sopje met een klein beetje wasmiddel om de vlek mee te dep pen. Dep na met een vochtige, schone doek, en dep tot slot met een droge, schone doek en laat aan de lucht drogen. Als je een reinigingsmid- del gebruikt om de vlek te verwijderen, verdun dit dan altijd met water. En gebruik altijd een schone, witte doek. Die geeft niet at en je ziet meteen of er vuil meekomt. Net zoals bij stoffen meubels en tapijt geldt ook voor leer dat je niet moet wrijven en alleen mag deppen. Krijg je de vlek na herhaaldelijk deppen niet weg, wrijf dan heel zachtjes. Hard wrijven kan het leer beschadigen en de porien kunnen erdoor verstopt raken, waardoor je een opval- lende, glimmende plek krijgt. Gebruik een leren zeem en een zachte doek voor het schoonmaken van leren meubels. En gebruik die alleen daar- voor. Minder hardnekkige vlekken? Wrijf ze met ronddraaiende bewegingen weg met een voch tige zeem. Als je vocht hebt gemorst, dep het dan meteen op met een droge doek. Zo dringt de vlek niet diep in het leer door. Als de vlek niet verdwijnt, ga dan naar de drogist en vraag om een specifiek product. Meestal zijn vlekken op een muur makkelijk te verwijderen. Is je muur geverfd met latex en heb je een paar vlekjes? Dan kun je die met een schone, stevige spons en wat lauw water zachtjes wegvegen. Ga met schuren, want dan komt de verf van de muur. Zijn het hardnekkige vlekken, dan doe je wat afwasmiddel in het water en veeg je voorzichtig. Daarna rustig laten drogen. Zit je hele muur eigenlijk vol vlekjes of is je muur verkleurd? Maak dan het volgende sopje: 4lA liter warm water, 14 kopje ammonia, 'A kopje witte azijn en kopje soda.Verwijder eerst opvallende vlekken met een vlakgummetje of neem wat tandpasta en veeg hiermee zachtjes over de vlek. Neem daarna een natuurspons en veeg je hele muur met het sopje schoon. Raar maar waar: werk hierbij van beneden naar boven. Drupwater van het plafond is makkelijker weg te vegen van een schone muur. Bovendien geeft het geen vlekken op een schone muur. Daarna nog een keer afhemen met helder water. Stop niet halver- wege, anders zul je later precies op de muur zien waar je gepauzeerd hebt. Heb je behang? Afwasbaar behang kun je afne men met een zacht schoon sponsje met wat water. Eventueel aangelengd met een scheutje allesreiniger. Vlekken op bouwbehang ga je te lijt met een vlakgummetje of een beetje water. Bekijk dit eerst voordat je met reinigingsmiddelen aan de slag gaat. AllerHande 137

Allerhande | 2008 | | pagina 137