onze leverander Voor de Kool scherp en fijn te snijden, koMen de natuurlijke sappen goed en dat is bepalend voor de kwaliteit Het beste uit de zuurkool Het inmaken Ambachtelijk en natuurzuiver Het snijden gebeurt met superscherpe, roterende messen. Het gebied rondoni het Noord-Hollandse Zuid-Scharwoude staat bekend als 'de kool- schuur van Europa'. In deze streek worden alle soorten kool geteeld, zoals groene, rode, witte en ook spitskool. A1 sinds 1890 wordt er ouderwets goede zuurkool gemaakt van de witte kool die in de directe omgeving wordt geoogst. Bijvoorbeeld door het familiebedrijf G. Kramer Zonen, dat de zuurkool voor Albert Heijn maakt. Gerrie Groot werkt al jaren bij Kramer Zonen.'De lichte kleigrond hier houdt goed vocht vast en daar houdt de witte kool van,' legt hij uit. 'De combinatie van zeelucht, wind en vocht in dit gebied garandeert een optimale smaak van de kool.' De medewerkers van Kramer verwerken in het hoogseizoen per dag circa 100 ton witte kool. Per stuk wegen de kolen gemiddeld zes tot kolen in een razend tempo door een snijma- chine met roterende, vlijmscherpe messen. Dat proces luistert nauw: de messen worden dage- lijks geslepen om het beste uit de zuurkool te halen. Want alleen met scherp en fijn snijden komen de natuurlijke sappen van de kool goed vrij, en dat is bepalend voor de kwaliteit. Na het snijden wordt de goudgele kool gewassen en wordt er een klein beetje zout aan toege- voegd, waarna hij klaar is voor het fermenta- tieproces, waarbij de suikers in de kool worden omgezet in zuren. Na drie tot acht weken is de zuurkool klaar voor consumptie. Vroeger werd de kool in houten staanvaten ingemaakt en in oxhoofden vaten van 200 liter bij de groenteboer afgeleverd. Tegenwoordig wordt zuurkool in zogeheten zuurkoolputten gemaakt. Dit zijn een soort betonnen zwembaden met acht kilo. Ze zijn dan ook drie tot vier keer zo groot als de witte kolen die je los kunt kopen op de groenteafdeling van Albert Heijn. Om tot zuurkool verwerkt te worden, rnoeten deze enorme kolen eerst van hun harde kern worden ontdaan en vervolgens worden fijngesneden. Oprichter Gert Kramer deed dat destijds met de hand op een koolschaaf. Tegenwoordig wor den alleen de buitenste bladeren van de kool nog handmatig verwijderd. Daarna draaien de aan de zijkanten een aantal tappunten, waaruit het overtollige vocht kan afvloeien dat tijdens het inmaken vrijkomt. Als de zuurkoolput vol is, wordt deze luchtdicht afgedekt met plastic zak- ken die gevuld zijn met water. Hoewel de verwerking inmiddels grotendeels gemechaniseerd is om aan de vraag en de moderne hygiene-eisen te kunnen voldoen, is In het hoogseizoen verwerkt de firma Kramer zo'n 100 ton kool per dag.

Allerhande | 2008 | | pagina 81