ontbijt Het ontbijt zorgt idealiter de hele ochtend voor toeleverinq van energie. Als je deze maaltijd overslaat, presteer je zowel lichame- lijk als geestelijk minder goed Kiezen voor de juiste energie Veel vezels Weinig suiker Weinig verzadigd vet U De ochtend is in de meeste huishoudens een moment van hectiek. En hoewel er vaak weinig tijd voor overblijft, moet er toch ook ontbeten worden. Dat doen we bijna allemaal, de een wat beter dan de ander. Want na een nacht zonder eten is ons lichaam echt toe aan wat voedingsstoffen. Het ontbijt zorgt idealiter de hele ochtend voor een regelmatige toelevering van energie. Die toevoer is hard nodig, want gedurende de nacht heeft ons lichaam de hele voorraad glu cose opgebruikt. Glucose is de enige brandstof voor onze hersenen. Het overslaan van het ontbijt kan dus je prestaties, zeker wat later op de ochtend, negatief bei'nvloeden. Maakt het ook iets uit waaruit je ontbijt bestaat? Zeker! In principe zijn alle soorten ontbijt goed voor het aanleveren van glucose, maar bepaalde keuzes zijn gezonder dan andere omdat deze een positief effect hebben op ver- schillende behoeften van het lichaam. Wil je een goed ontbijt samenstellen, dan gaat het er vooral orn dat je kiest voor veel vezels, omdat die een positieve invloed op de stoelgang heb ben. Suiker bevat daarentegen geen waardevol- le voedingsstoffen, en verzadigd vet verhoogt het cholesterolgehalte in je bloed. Voor vezels geldt: hoe meer hoe beter. Op vezelrijk voedsel moet je beter en langer kauwen dan op ander voedsel. Gevolg is een sneller gevoel van verzadiging en een betere stoelgang. Daarom is een beschuit bij het ont bijt prima, een volkorenbeschuit nog beter, en een volkorencracker het beste. Hierin zitten immers de meeste vezels. Voor suiker geldt: hoe minder hoe beter. Suiker levert vooral energie, lees calorieen. Dit wor den 'lege' calorieen genoemd, omdat er verder geen waardevolle voedingsstoffen in zitten. Bij de gemiddelde aanbevolen hoeveelheden voe- dingsmiddelen van hetVoedingscentrum wordt suiker in het geheel niet genoemd. De energie die je ervan krijgt, is van korte duur. Je hebt dus snel weer honger. Voor verzadigd vet geldt ook: hoe minder hoe beter. Verzadigd vet verhoogt namehjk het cholesterolgehalte in het bloed, en vergroot daarmee de kans op hart- en vaatziekten. Onverzadigd vet verlaagt juist het choleste rolgehalte. Margarine uit een kuipje en halva- rine zijn goede bronnen van onverzadigd vet, waar bovendien vitamines aan zijn toegevoegd. Begin er met je ontbijt al mee. Als je let op vet, is het prima oni een boterham met gewone kaas te eten, maar kun je het beste kiezen voor een kaas met een lager vetgehalte, bijvoorbeeld 30+ kaas. Cottagecheese bevat nog minder verzadigd vet en calorieen. en. Gedroogde vijgen zijn het meest voedzaam, dan volgen gedroogde abrikozen en tot slot rozijnen. AllerHande 73

Allerhande | 2008 | | pagina 73