ailes over de vaat weet/e De vaatwasmachine werd uitgevonden in 1886. Over het algemeen verbruiken vaatwassers tussen de twaalf en achttien liter water per totale vaatwasbeurt. Afwassen met de hand kost circa tien liter Tegen doffe glazen Schone machine schone vaat Beter met de hand Ideaal is 1 cm ruirnte tussen elk glas. Laat glaswerk volledig afkoelen voordat je het in de kast zet. Glas is poreus en neemt makkelijk geurtjes op, vooral als het warm is. Zet glazen orn die reden ook niet ondersteboven in de kast. Zitten er op de glazen witte vlekken die je gemakkelijk kunt wegvegen? Waarschijnlijk zijn het zout- sporen. Draai het zoutreservoir nog eens extra goed dicht. Omdat glas poreus is, kan het worden aangetast na een keer of vijftig wassen in de machine. Je ziet dan eerst een 'regenboogschijn', daarna volgen witte wolkjes of strepen. Dit wordt glascorrosie genoemd. Helemaal vermijden kun je het niet, maar er is wel iets tegen te doen: Maak voor het reinigen van je glaswerk zo veel mogelijk gebruik van het glasprogramma van je machine. Ook de andere vaat wordt op deze manier gereinigd, maar de waswerking is min der dan bij een regulier programma, en ook de droogfunctie is minder sterk, omdat glas sneller droogt. Spoel bij dit programma daarom etens- resten van je servies en bestek eerst even af onder de kraan. Bij andere wasprogramma s is het niet nodig het servies eerst af te spoelen. Voeg glansspoelmiddel (AH Spoelglans) of beschermer tegen glascorrosie toe (Calgonit Turbo dry), behalve als dat al verwerkt is in de vaatwastabletten die je gebruikt. Haal het glaswerk snel na het eind van het programma uit de vaatwasmachine, maar laat het een paar minuten afkoelen voordat je het opbergt. Vet- en kalkresten kunnen de levensduur van je machine danig bekorten. Ze zetten zich vast op leidingen, sproeiarmen en filters. Maak dus ook je vaatwasmachine zelf schoon, 0111 de twee maan- den, met een speciale vaatwasmachinereiniger, bijvoorbeeld Sun Machinereiniger. Tot slot kun je een vaatwasverfrisser, zoals Sun Deo natural fresh, in de vaatwasser hangen, waardoor hij weer helemaal fris ruikt. Sommige dingen kun je beter met de hand, afwassen. Denk aan kostbaar glaswerk, zoals kristal en geetst of mondgeblazen glas. Maar ook antiek servies, porselein en serviesgoed met (gouden) decoraties hebben te lijden in de vaatwasser. Opdrukken op borden of kunststof producten kunnen vervagen. In heften van hout of been kunnen barstjes komen, en de eventuele lijm kan loslaten. Maar ook aluminium pannen en pannen met houten handgrepen, kun je het beste met de hand afwassen orn een vlekkerig resultaat te voorkomen. AllerHartde 139 1. AH Spoelglans, fles 500 ml 1.19, 2. Broxomatic Onthardingszout, doos 2 kilo 0.99, 3. Sun Deo 2 actions lemon, per stuk 3.25 4. Calgonit Turbo dry, fles 400 ml 4.29, 5. Dreft Vaatwas ultra fresh per stuk 3.49

Allerhande | 2008 | | pagina 139