Om het ccos.YS.tccM beichemen, Maqer niet worden dan zes, Mi/I vanaf de kMtlifn onze leverancier Alleen volgroeide vissen Albert Heijn doet meer wat betreft duurzame visserij SBC noarkeren. Elke boot beheert ongeveer acht staande netten in een actieradius van zo'n zes mijl vanaf de kustlijn. Om het ecosysteem van het gebied - dat rijk is aan riviermondingen, delta- en strandbanken, stranden, ntoerasgebieden, rotsen en eilandjes - te beschermen, is verder in de zee vissen niet toege- staan. Het water is slechts veertig meter diep en er staat een sterke onderstroom, waardoor het organi- sche bodemmateriaal zich regelmatig kan vermeu- wen. Dat staat garant voor een gezonde zeecultuur. Verstoor je die natuurlijke processen, bijvoorbeeld door met grote schepen te varen of door sleepnet- ten te gebruiken, dan verliest het ecosysteem zijn balans en daarmee zijn weerbaarheid. Graham en de andere vissersboten in Hastings gebruiken daarom verankerde, staande netten van gemiddeld 50 meter, die worden uitgezet in de richting van het tij en een tot twee dagen blijven o 2 Verse kabeljauw, zeewolf, schelvis en roodbaars haalt Albert Heijn uit IJsland, waar wordt gevist met kleine boten en lijnen in plaats van sleepnetten. Alle zalm is EurepGap-gecertificeerd (een belangrijk certificaat op het gebied van voedselveiligheid en -kwaliteit) en er wordt gewerkt aan de certificering van tropische garnalen. Tong en schol worden niet in de paaiperiode (circa januari t/m april) verkocht. Albert Heijn ondersteunt onderzoek naar verbeterde, duurzame vangstmethoden van de Nederlandse garnaal. Om de druk op de kabeljauwstand te ver- minderen, is er een begin gemaakt met het kweken van kabeljauw in Noorwegen. Albert Heijn zet als proef kweekpalingen terug in de natuur. Als blijkt dat het werkt, zal dit op grotere schaal worden toegepast. Albert Heijn verkoopt MSC-gecertificeer- De tong wordt aan boordial schoon- gemaakt, zodat hij langer vers blijft. staan. Lawrence trekt ze rustig door een soort katrol aan boord, terwijl Graham en Dave de vis sen uit de mazen halen. Onvolgroeide exemplaren worden door Dave behendig uit het net bevrijd en weer in zee geworpen. Evenals de zogenoemde 'bijvangsf, de vissoorten die onbedoeld in het net terechtgekomen zijn. Die bijvangst is al sterk teruggebracht dankzij het selectieve vistuig dat in Hastings wordt gebruikt, zoals het schakelnet met relatief grote mazen. Aan boord wordt op de versgevangen vis een laag ijs geschept. E11 terwijl de boot op de kust aikoerst, maakt de bemanning de vissen al vak- kundig schoon. Eenmaal terug aan land wordt de vis direct verpakt in het op het strand aanwezige pakhuis, en kan hij direct vervoerd worden naar de winkels van Albert Heijn. Zo kan de consument niet alleen genieten van heerlijke verse vis, maar draagt hij ook nog eens bij aan een gezonde toe- komst van de zee. de lekkerbekjes en wilde zalm. De verse tong wordt direct verpakt en naar de winkels van Albert Heijn vervoerd.

Allerhande | 2008 | | pagina 97