onze leverander £r wordt uitsluitend gevist buiten het paaiseizoen, zodatde visso zich ongestoord hitmen voortplanten Idyllisch kuststadje Elke dag de zee op Respect voor de natuur Als tmmtsxy visyetkoper van Nederland ziet Albert Heijn het als zijn plicht 0111 zich in te spannen \oor duurzame visserij. Dat is hard nodig, want veel belangrijke vissoorten voo£ consumptie zijn overbevist of bevinden zich op de grens van overbevissing. Daarom is Albert Heijn begon- nen met het product 'Vers van de afslag'. Onder deze noemer wordt elke paar weken een andere Europese vissoort aangeboden, die op dat moment in het seizoen, en dus volop verkrijgbaar is. De tong uit Engeland, witvis uit IJsland, garnalen uit Nederland of rivierkreeften uit China worden allemaal op verantwoorde wijze gevangen. Zo wordt er op een bewuste manier met de visstand omgegaan en nagedacht over de toekomst. De vissers in het idyllische Zuid-Engelse kust stadje Hastings aan de Straat van Dover weten wat duurzaam vissen is. Zo heeft hun tong het keurmerk van de Marine Stewardship Council (MSC), dat een verantwoorde vangst garandeert. Deze duurzame tong wordt aan Albert Heijn geleverd door Fishes Wholesale. Met begeleiding en ondersteuning van leverancier Fishes heeft de visserscooperatie in Hastings zich in korte djd kunnen ontwikkelen tot een professionele onder- neming met een grote kennis op het gebied van duurzame visvangst. Zo is voor de consument de drempel verlaagd om duurzame vis te kopen. In Hastings wordt gevist in harmonie met het lokale ecosysteem, met staande netten voorzien van relatief grote mazen, en met kleine boten die zeer weinig diesel gebruiken. Daarbij wordt er uitsluitend gevist buiten het paaiseizoen, zodat de vis zich ongestoord kan voortplanten. Een dag niet gevist, is een dag niet geleefd, volgens de bewoners van Hastings. Ook Graham is met zijn 72 jaar nog elke dag op zee om de netten binnen te halen. Bij het krieken van de dag verzamelen de vissers zich op the Stade, het kiezelstrand, waar ze gezamenlijk de zo'n twintig bootjes tellende vloot te water laten. Een haven heeft Hastings niet. Zo is het de afgelopen vierhonderd jaar gegaan, en zo gaat het nu nog steeds. De enige nieuwigheid zijn de tractoren waarmee de boten in en uit het water worden gesleept. 'Ik was de eerste die daarmee begon,' vertelt Graham. 'Destijds werd ik behoorlijk uitgelachen, maar nu hebben we er allemaal een.' De roest zit er bij sommige tractoren goed in, maar zolang de wielen draaien, blijven ze in gebruik. Het tij doet de rest en neemt de boten dag in dag uit mee de zee op. Zodra de boot op het water drijft, zetten Graham, zijn zoon Lawrence en collega Dave koers richdng de zwarte vlaggen die de ligging van de netten Visser Graham bij zijn boot.

Allerhande | 2008 | | pagina 95