alles over In de winkel is het misschien verleidelijk om een gloeilamp te kopen. Voor een euro heb je er twee, terwijl een spaarlamp minstens vier euro kost. Maar een spaarlamp betaalt zichzelf op termijn terug. In de vorm van een lagere energierekening en van een schoner milieu. Spaarlampen verbruiken vijf keer minder energie dan een gewone gloeilamp om aezelfde hoeveelheid licht op te wekken Spaarlamp is vijf keer zuiniger Zachter, mooier, sneller Lange levensduur Wattages van de spaarlamp Gloeilampen geven licht doordat de gloeidraad heet wordt en hierdoor licht gaat uitstralen. Dit proces kost veel energie. Spaarlampen werken volgens een ander veel zuiniger principe, dat gelijk is aan dat van tl-verlichting. Eigenlijk is een spaarlamp een kleine d, die in een normale fitting past en het uiterlijk van een gloeilamp of een 'opgevouwen' tl heeft. Hij produceert licht doordat er een keten natuurkundige reaches in gang gezet wordt, waarbij energie vrijkomt in de vorm van onzichtbare ultraviolette straling. Door het dunne laagje fluorescerende poeder aan de binnenkant van het glas van een spaarlamp, wordt de uv-straling omgezet in licht. Een spaarlamp verbruikt daarbij vijf keer minder stroom dan een gewone gloeilamp. Spaarlampen produceerden jarenlang alleen hard wit licht, geschikt voor werkplaatsen en kantoren, maar een stuk minder gezellig voor in de woon- kamer.Tegenwoordig zijn er heel wat sfeervollere spaarlampen verkrijgbaar, in verschillende zach- tere tinten. De energiezuinige lamp stond bovendien bekend om zijn onelegante design. Inmiddels hebben spaarlampen een modern vormgegeven uiterlijk en zijn ze in meerdere soorten verkrijgbaar: in bol- of kaarsvorm en met verschillende wattages en fitringmaten. Ook de trage ontsteking maakte de spaarlamp weinig populair. Maar door verbetering van het ontstekingsmechanisme starten ze tegenwoordig binnen een halve seconde op zonder te flikkeren. In een huis branden lampen dagelijks gemiddeld drie uur. Op basis van die drie branduren per dag heeft een spaarlamp een levensduur van gemid deld zeven jaar. Een gewone gloeilamp gaat zo'n anderhalf jaar mee op basis van drie branduren per dag. De wattages van spaarlampen zijn anders dan die van gewone gloeilampen. Een vuistregel is om het aantal watts te vermenigvuldigen met vijf. Zo geeft een spaarlamp van 8 watt ongeveer evenveel licht als een gloeilamp van 40 watt. Voor spaarlampen met sfeerlicht raden wij een factor vier aan. Op de verpakking staat overigens altijd aangegeven met hoeveel 'gloeilampwatt' het licht van de spaarlamp overeenkomt. plekken waar veel en vaak licht brandt, zoals in de keuken of huiskamer. AllerHande 145

Allerhande | 2008 | | pagina 145