functionele voedin eten in evenwicht functionele voeding Vitamines calcium Gezond en bewust leven? Daarbij helpt Albert Heijn je graag een handje! In de winkel en in AllerHande. In dit nummer de eerste aflevering van de serie eten in evenwicht. Wat is functionele voeding en wat heb je eraan? Alles over voedsel waaraan gezondheidsbevorderende of ziektewerende ingrediënten zijn toegevoegd. Is dat allemaal wel veilig? Verrijkte voedingsproducten Informeer jezelf S? 'Het kan nooit kwaad als de kinde ren wat extra's binnenkrijgen. Daarom geef ik ze AH Powersticks of Cheesedippers als tus sendoortje. Ze vinden het net zo lekker als chips en het is een stuk gezonder. Ik neem het ook mee als ik met ze op stap ga. Krijgen ze toch nog iets gezonds binnen als het op zo'n dag niet lukt om volwaardig, met veel groen ten, te eten. 's Ochtends pers ik sinaasappels voor mijn gezin. Als ik geen tijd heb, nemen we allemaal een flesje Knorr Vie. Het is een kleine moeite en het kan de kinderen helpen minder snel verkouden of grieperig te worden.' .ii-i l\Af\ 35 4? 60 65 untie tyeetf e In 1962 werd het allereerste functional food op de markt gebracht: Becel. De kuipjes waren aanvankelijk alleen in de P000DAH01_R2P.indd 114-115 In Japan zijn ze er dol op: functional food. Ofwel: levensmiddelen waar vitamines, bacteriën, cho lesterolverlagers en andere ingrediënten aan zijn toegevoegd die een positieve invloed op je gezondheid kunnen hebben. Het Japanse assor timent frisdranken en water dat is verrijkt met bacterieculturen, is enorm. Er zijn zelfs bloed- drukverlagende gehaktballen verkrijgbaar! Ook Amerikanen zijn trouwens heel vindingrijk op dit gebied. Ontbijtgranen met extra foliumzuur (goed voor de aanmaak van witte en rode bloed cellen), kauwgom tegen geheugenverlies en soep met echinacea (een homeopathisch middel dat je toch de nodige aandacht aan onze gezondheid willen besteden. Er bestaat ook kritiek op al dat voedsel met extra gezondheidbevorderende of ziektewerende toe voegingen. Zo zouden sommige ingrediënten niet veilig zijn. Dat is niet waar: de veiligheid van de functionele levensmiddelen is, net zoals de veiligheid van andere levensmiddelen, in Nederland geregeld in de wetgeving. Ook de in Nederland verkochte producten met dit soort extra toevoe gingen zijn dus altijd veilig. weerstand zou verhogen) - het is allemaal te koop Natuurlijk is het wel belangrijk dat je je aan de in de Verenigde Staten. geadviseerde dagelijkse hoeveelheden houdt en in de rug In Nederland zijn we nog lang niet zover. Maar ook hier groeit de belangstelling voor voedsel waaraan gezondheidbevorderende of ziektewe rende ingrediënten zijn toegevoegd. Want al zijn verantwoorde voeding en voldoende beweging de beste manieren om gezond te blijven, er zijn altijd van die momenten dat je wel een extra steuntje in de rug kunt gebruiken. Omdat je maaltijden de laatste tijd toch niet helemaal in de schijf van vijf passen, bijvoorbeeld. Omdat je weerstand het deze wintermaanden zwaarder te verduren heeft, hoeveel moeite je ook doet om elke dag twee ons groente en twee stuks fruit binnen te krijgen. Allemaal redenen om te kiezen voor verrijkte voedingsproducten. Bovendien past functionalfood helemaal in deze tijd, waarin we steeds meer behoefte hebben aan snelheid en gemak, maar verschillende producten met dezelfde werkzame stof niet lukraak combineert. Zo zijn cholesterol verlagende producten echt alleen bedoeld voor mensen met een te hoog cholesterolgehalte. Het is niet raadzaam ze, bijvoorbeeld uit voorzorg, bij een normaal cholesterolgehalte te gebruiken. Ook zwangere vrouwen en kinderen wordt het gebruik van cholesterolverlagende producten afgeraden. Wil je precies weten waar je aan toe bent? Op de verpakkingen van de verschillende producten en de websites van de verschillende producenten kun je precies lezen hoeveel je er per dag van mag nemen, voor wie deze voedingsmiddelen minder of niet geschikt zijn en met welke producten je ze beter niet kunt combineren. Brigitte de Lyon (35) RhUh Powerstick aardbeien en vanille (met extra vitamine A, B2, B12 en calcium), Cheesedippers (met extra calcium), Knorr Vie (vitamines) apotheek te koop, als linolzuurrijke en cholesterolverlagende voeding voor mensen met een verhoogd risico op hart- en vaatziekten. AllerHande 115 04-12-2006 20:11:10

Allerhande | 2007 | | pagina 1