Cholesterolverlagers eten in evenwicht functionele voeding Functionele voeding bevat dus ingrediënten die je gezondheid kunnen bevorderen, zoals extra vitamines, vezels, calcium en goede vetten - stoffen die kunnen helpen je weerstand te verhogen of je cholesterolgehalte te verlagen. Soms zijn die ingrediënten van nature al in het product aanwezig, maar is het product extra geconcentreerd, waardoor het ook meer vitamines en/of andere bouwstoffen bevat. Extra vitamines Extra vezels of calcium Meer weerstand Lager cholesterolgehalte Meer goede vetten de extra's: Voorbeelden van producten met toegevoegde vitamines zijn Knorr Vie, Hero Fruit2Day en AH 2 Stuks fruit. Allemaal sappen met veel hogere concentraties vitamine A, vitamine E en vooral vitamine C dan regulier vruchten- en groentesap. Deze vitamines, met name vitamine C, zijn onmisbaar om je weerstand op peil te houden. Ook zijn er producten met extra hoge vitamine B-concentraties. Een voorbeeld hiervan is Blue Band Idee!, met extra hoge concentraties vitamine B1 (onmisbaar voor de energievoor ziening van je lichaam en een goede werking van je zenuwstelsel), vitamine B6 (belangrijk voor je stofwisseling en je afweersysteem) en vitamine B12 (nodig voor de aanmaak van rode bloedcellen en een goede werking van je zenuwstelsel). Deze halvarine bevat daarnaast het vetzuur DHA (onmisbaar voor de opbouw van je hersenen) en alfa-linoleenzuur (omega 3-vetzuur), dat de kans op hart- en vaatziekten verkleint. Blue Band Idee! is speciaal bedoeld voor kinderen in de groei, omdat uit weten schappelijk onderzoek is gebleken dat veel van hen dagelijks maar dertig procent van de aan bevolen hoeveelheid DHA via hun voeding binnenkrijgen. Een mogelijke verklaring: DHA zit vooral in vette vis en dat eten we in Nederland gemiddeld te weinig. Behalve vitamines worden ook vezels extra toe gevoegd aan producten. Geen wonder: vezels heb je elke dag nodig, omdat ze ervoor zorgen dat je darmen hun werk goed kunnen doen. Bovendien kan vezelrijke voeding helpen over gewicht te voorkomen, omdat vezels nauwelijks calorieën, maar wel een verzadigd gevoel leveren. Voedingsvezels vind je vooral in (volkoren)brood, aardappels, groenten en fruit. Uit wetenschappe lijk onderzoek blijkt echter dat de gemiddelde Nederlander per dag veel te weinig vezels binnen krijgt. En dat is niet goed, want een tekort aan vezels kan darmproblemen veroorzaken. De Maag Lever Darm Stichting adviseert voldoende vezels en vocht voor een gezonde spijs vertering. Goede voorbeelden van producten met extra vezels zijn Hero Fruit 2Day en - vooral - Hero ActiFruit. Eén flesje van laatstgenoemd product bevat maar liefst een derde van je 116 AllerHande tlP Meer weten over gezonde voeding en cholesterolverlagende P000DAH01_R2P.indd 116-117 Albert Heijn Waarom? Jannie Kuilder (53) AH Cholesterolverlagend fljk eet altijd redelijk gezond en was erg verbaasd toen drie jaar geleden mijn cho lesterol te hoog bleek te zijn. ik heb vanaf toen alleen nog maar AH Cholesterolverlagend op brood gegeten. Een prima product, je proeft er niets speciaals aan. Voor het avondeten bleef ik gewoon olijfolie gebruiken. Verder bleef ik gezond eten, met waar mogelijk nog minder vet. ik laat regelmatig mijn cholesterol prikken en zit weer netjes op het gemiddelde.' dagelijkse behoefte aan vezels. Nog een populaire toevoeging: calcium. Calcium heb je vooral nodig voor de opbouw en het onderhoud van je botten en je gebit. Naarmate je ouder wordt - vanaf een jaar of vijftig - neemt je lichaam calcium uit voeding steeds minder goed op. En dat betekent dat je meer kans hebt op osteoporose (botont- kalking) en botbreuken. In AH Halfvolle melk calcium plus en AH Karnemelk calcium plus zit twee keer zoveel calcium als in gewone (karne)melk. Heel handig als je ervoor wilt zorgen dat je extra calcium binnenkrijgt. Het komt ook voor dat iets aan een product wordt toegevoegd dat er normaal niet in voor komt. Zoals probiotica. Probiotica zijn levende micro-organismen, zoals melkzuurbacteriën, die bestand zijn tegen maagzuur en een positief effect hebben op de balans in de darmflora en dus op je spijsvertering en je natuurlijke weer stand. Ook herstellen ze de darmflora wanneer die uit evenwicht is geraakt door bijvoorbeeld oververmoeidheid, stress, medicijngebruik of ziekte. Er zijn verschillende probiotica die elk unieke eigenschappen hebben. Zo werken LGG (in Vifit van Campina) en Lactobacillus casei defensis (in Danone Actimel) weerstandverho- gend. En de Lactobacillus casei shirota (in Yakult) en de Lactobacillus bifidus essensis (in Danone Activia) hebben een stimulerend effect op een vertraagde stoelgang. De specifieke werking van laatstgenoemde goede bacteriën wordt door de Maag Lever Darm Stichting onderschreven. Een andere bekende verrijking is die van producten die het cholesterolgehalte helpen verlagen. Die zijn populair, want maar liefst veertig procent van alle Nederlanders heeft, overigens vaak zonder dat zelf te weten, een te hoog cholesterolgehalte. Je kunt bij je huis arts terecht met vragen over een te hoog cholesterolgehalte en manieren om dat te verlagen. Hoe cholesterolverlagende produc ten werken? Zowel Becel Pro Activ als AH Cholesterolverlagende producten bevatten sterolen. Sterolen lijken op cholesterol en remmen de opname van deze stof in de darmen. Hoewel sterolen van nature in je voeding voorkomen, krijg je er met AH Cholesterolverlagende producten of Becel Pro Activ ongeveer vijf tot tien keer méér van binnen dan gewoonlijk. Er zijn ook cholesterolverlagende producten waarvan het werkzame bestanddeel bestaat uit haverzemelen, zoals Vitaalbrood Pró-FIT. De Nederlandse Hartstichting onderschrijft de gunstige werking van dit brood. De oplosbare vezels verlagen niet alleen je cholesterolgehalte, maar helpen ook je hart en bloedvaten in goede conditie te houden. Behalve Vitaalbrood Pró-FIT zijn er meer pro ducten die goed zijn voor hart en bloedvaten. Zo is AH Bewust Bakken Braden vloeibaar rijk aan linoleenzuur en linolzuur. Dit zijn meer voudig onverzadigde vetzuren, goede vetten die het lichaam niet zelf kan maken. Becel Dieet bevat extra veel van deze vetzuren. Het is bovendien verrijkt met foliumzuur (goed voor de aanmaak van rode en witte bloedcel len), vitamine B6 (belangrijk voor je stofwisse ling en je afweersysteem) en vitamine B12 (nodig voor de aanmaak van rode bloedcellen en een goede werking van je zenuwstelsel). producten? Kijk op www.ah.nl/gezondekeuze. AllerHande 117 04-12-2006 20:12:23 Joost Ansems (44) Yakult Ooit ben ik met Yakult begonnen omdat een vriend er enthousiast over was. Ik had geen specifieke klachten. Ja, af en toe maagpijn omdat ik soms veel te veel koffie dronk, zonder dat ik had ontbeten. Maar ik heb 's ochtends niet zoveel trek, terwijl ik het wel belangrijk vind om gezond te eten. Dus neem ik behalve twee crackers en een glas jus d'orange een flesje Yakult, lekker snel. Het schijnt goed te zijn voor je darmflora en dat is nooit weg. Ik realiseer me dat inzichten over gezonde voeding steeds veranderen. Als consu ment is het moeilijk om in te schatten wat echt goed voor je is. Voor mij is belangrijk dat dit lekker is, dat ik het idee heb dat het goed voor me is en dat het past bij mijn manier van leven.'

Allerhande | 2007 | | pagina 41