alles over de vriezer Schoonmaken Groenten blijven langer goed in de diepvries als je ze eerst blancheert. Dompel ze twee minuten in kokend water en spoel ze vervolgens koud af. tip! Smeer de wanden van je vriezer in met een beetje glycerine. Ze vriezen dan minder snel aan. Als er een ijslaag in je diepvries komt, wordt het tijd om hem te ontdooien, want dan is de temperatuur niet meer goed te regelen. Doe dit één a twee keer per jaar. Maak zo veel mogelijk voorraad op voor je gaat ontdooien, zodat je vriezer zo goed als leeg is. De overgebleven spullen kun je bewaren in een vriestas of koelbox met diep vrieselementen of ingepakt in kranten en een dekbed. Schakel de vriezer uit, zet er bakken heet water in en houd de deur open. Zo smelt het ijs sneller. Maak de wanden schoon met een sopje van warm water met allesreiniger of soda. Droog af met een schone theedoek en zet de vriezer aan. Je spullen kunnen er meteen weer in. Wat wel, wat niet invriezen? Vis en vlees Ontdooien AllerHande XX Gebruik altijd speciale diepvrieszakken; boterhamzakjes zijn te dun en laten lucht door. Groenten blijven langer goed in de vriezer als je ze eerst in twee minuten in kokend water te dom pelen (blancheren). Hierdoor worden de enzymen gedood die bederf veroorzaken. Spoel de groenten na het blancheren af met koud water: zo blijven ze groen en knapperig. Groenten die niet geschikt zijn voor de diepvries, zijn: sla, tomaten, radijs, tuinkers, champignons, komkommer en gekookte aardap pels. Fruit kun je ook invriezen, behalve bananen, kiwi's, witte druiven en hele appels en peren. Soms kunnen ingevroren vruchten bruin verkleuren. Dit voorkom je door ze voor het invriezen in een halve liter water met 200 gram suiker of de aangesneden kant te besprenkelen met citroensap en daarna strak in plastic te verpakken. Zuivel leent zich niet voor de vriezer, behalve geraspte kaas en slagroom (beide maxiaal een maand houdbaar). Vis moet echt vers zijn om hem goed te kun nen invriezen; doe dat op de dag van aankoop. Hetzelfde geldt voor vlees. Haal het uit de ver pakking en verpak het zo luchtdicht mogelijk, want zuurstof tast de geur en de smaak aan. Vet vlees is daar gevoeliger voor dan mager vlees. Je kunt vlees, behalve biefstuk, ook eerst bakken of braden voordat je het invriest. Doe het na het bereiden in een diepvriesbakje en voeg er zoveel jus aan toe dat het onder staat. Kruid het vlees pas als het ontdooid is. Kruiden kunnen namelijk muf gaan smaken als ze ingevroren zijn. Sterk gekruid eten is dus niet geschikt voor de diepvries, net zomin als knoflook en uien, die hun geur op de hele diepvriesvoorraad kunnen overbrengen. Als je kliekjes wilt invriezen, is het belangrijk dat je ze snel afkoelt (in een bak koud water) en daarna direct invriest. Hoe lang je kliekjes kunt bewaren, hangt van het vetgehalte af: hoe vetter, hoe korter. De bewaartijd is gemiddeld drie maanden. Spullen uit de diepvries kun je het beste ontdooien in de koelkast. Zo wordt bacteriegroei tijdens het ontdooien zo veel mogelijk voorkomen. Ontdooien in de magnetron gaat niet altijd even gelijkmatig, behalve als het apparaat een speciale ontdooifunctie heeft. Diepgevroren groenten (behalve spinazie) kun je direct uit de vriezer in kokend water doen of stoven in hete boter. Visfilets, schaal- en schelp dieren die al bereid zijn vóór het invriezen, kunnen ook diepgevroren worden klaargemaakt.

Allerhande | 2007 | | pagina 17