Tcrwifl ze zingen, kifk.cn zc naar de witte vlokken die langs, kef raa\M dwarrelen. Ineens wordt er gebeld. ledereen zit wieteen recktop ze het bericht. Het is van haar schoonmoeder. IK HEB HELAAS GEEN TIJD OM JE MET HET KERSTDINERTE HELPEN. Karin legt haar mobiel weg. Dat kan er ook nog wel bij, ze moet dus alles alleen doen. Ze wilde dat ze een slaappil kon innemen zodat ze pas na de kerst wakker zou worden. Chris, waarom laat je niks horen? Je laat me gewoon barsten met de kerst, alsof het alleen mijn kinderen zijn. Ze weet zelf wel dat het onredelijk is. Ze heeft hem zelf weggestuurd. Ze was helemaal overstuur. 'Emit!' had ze geroepen toen hij thuiskwam en ze had hem naar buiten gestuurd. Daarna had ze wat van zijn spullen in een koffer gepropt en voor de deur gezet. Chris had nog van alles geprobeerd. 'Karin, lk wil met je praten, het spijt me.' Maar wat haar betreft viel er niet te praten. Ze had de deur dicht gesmeten en hij kwam er niet meer in. Was het niet een beetje te streng, denkt ze terwijl ze wat lauw water in een kopje laat lopen. Meteen roept ze zichzelf tot de orde. Nu gaat ze zich nog schuldig voelen ook, wat een onzin. Chris heeft met een ander gezoend, zij toch niet. Als ze daar weer aan denkt, wordt ze razend. Hoe durft hij? Van haar hoort hij nooit meer iets. En ze doet het water bij het vlees om te blussen. wakker worden.' Tom schudt aan haar arm. 'Het is Kerstmis en het sneeuwt!' 'Sneeuwt het?' Eva staat meteen voor het raam. De tuin is helemaal wit.'Nu is het helemaal een mooie kerst,' zegt ze. Als ze beneden komen, heeft Karin de lichtjes van de boom al aangedaan. 'Prettige kerst!' Ze geven mama een kus. 'Prettige kerst, lietjes.' 'Nou mogen we ons kerstkleed.' Anne rent naar de kast. Karin zet het kerstbrood op tafel.'Kijk eens, wat lekker jongens.' Mama doet vrolijk, maar ze is niet echt vrolijk, dat zien Eva en Tom wel. 'Steken jullie de kaarsjes aan?' Eva zet de cd met kerstliedjes op.Terwijl ze zin- gen, kijken ze naar de witte vlokken die langs het raam dwarrelen. Karin had gedacht dat de kinderen verdrietig zouden zijn, maar ze zijn net zo vrolijk als andere jaren. Gelukkig maar, denkt ze. Maar het verbaast haar toch. Zijn ze Chris zo snel vergeten? avond is de kamer omgetoverd tot een theater. De gordijnen zijn dicht. Over de tafel hangt een lang kleed, tot aan de grond. Dit is het hoi van de berenfamilie. Anne rinkelt de kerstbel. 'Hallo, ons toneelstuk gaat beginnen!' Mama en oma komen de kamer in. Ze gaan op de stoelen zitten die de kinderen hebben klaargezet. Uit het berenhol klinkt gemopper. 'Jij ruimt nooit je rotzooi op,' moppert mama beer. 'En jij rijdt altijd tegen paaltjes aan met de auto,' moppert papa beer. 'Maar jij rijdt te hard,' roept mama beer. 'Moet jij zeggen,' zegt papa beer. 'Jij bent veel te hard achteruit gereden en nou hebben we een deuk." 'En jij vergeet alles,' zegt mama beer. 'Je wist niet eens dat ik jarig was.' Ik heb toch een draaiorgel laten komen,' zegt papa beer. 'Veel te laat,' zegt mama beer. 'De dag was al bijna om.' 'Mens, bij jou is het ook nooit goed.' Papa beer kruipt het hoi uit. Zuchtend gaat hij op een bankje zitten. 'Ik wou dat ik een lieve vrouw had.' Hij zit heel somber voor zich uit te kijken wanneer Anne beer aan komt lopen. 'Dag, papa beer, ben je verdrietig?' Ze kietelt hem in zijn nek. 'Ik hoef heus niet te lachen,' zegt papa beer. 'O nee?' Anne beer gaat naast hem zitten en slaat een arm om papa beer heen. 'Het helpt niks," zegt papa beer. 'Ik ben nog steeds treurig.' 'Wacht maar tot ik je een kus geef, dan word je weer vrolijk,' zegt Anne beer. 'Doe dan,' zegt papa beer. Anne drukt een kus op zijn mond. 'Mmmm... Maar ik ben nog niet vrolijk,' zegt papa beer. 'Geef me nog maar een kus. Nog een, en nog een.' O jee, papa beer ziet met dat opa beer eraan komt. Opa beer blijft staan en gluurt naar de kussende beren. Hij schudt zijn hoofd en gaat gauw het hoi in. Even later steken er twee berenkoppen uit het hoi. Opa beer wijst naar het bankje. 'Wat!' Mama beer rent naar buiten. Papa beer springt gauw op. 'Het spijt me.' 'Niks, het spijt me.' Mama beer geeft papa een schop tegen zijn berenbillen.'Hoepel jij maar op.' Ze gaat het hoi in. Je hoort gerommel en dan wordt er een koffer met spullen naar buiten gegooid.'Wegwezen, jij valse beer!' De beren gluren stiekem naar Karin. Aan haar gezicht zien ze dat ze het verhaal herkent. Ze kijkt heel sip. Oma is ook met blij. Ze begrijpt niet hoe

Allerhande | 2006 | | pagina 151