slk denk dat het toch eon MOOi kerstfeest wordtf zegt OMa Voor de zoveelste keer kifkt Tom op zifn horloge. Bva is ook ongedurig Ze wilde dat ze een slaappil kon neMen, zodat ze pas via kerst zou wakker worden Tom vmdt het ook een superidee. 'Opa,' zegt hij dan. 'Misschien moet het verhaal niet over mensen gaan.' 'Over dieren,' verzint Eva. 'We doen het over een berenfamilie, want een beer is mama's lie- velingsdier.' 'Heel goed bedacht,' zegt opa.'Dan vertellen we over een berenfamilie.' 'Ik weet nog iets veel beters," roept Eva. 'We gaan het niet vertellen, we gaan het echt spelen. Het moet een toneelstuk worden.' 'Cool!' zegt Tom.'Dan was ik papa beer.' 'Ik was mama beer,' zegt Eva. 'En wij ntopper- den op elkaar." 'Ja,' zegt Tom. 'En toen ging ik wandelen.' 'En toen kwam je een vrouwtjesbeer tegen. Haha, dan moet je zoenen.' Tom kijkt moeilijk. 'Dat doe ik niet. Ik ga niet zornaar iemand zoenen, dat vind ik vies.' 'Dan was Anne de vrouwtjesbeer,' stelt opa voor. Tom wil Anne wel een kus geven. Jij dacht dat niemand jullie zag,' verzint Eva verder. 'Maar wie stond daar achter een boom? Opa beer.' 'En jij ging het aan mama beer verklappen, opa.' bedenktTont. 'Ik hoor het al," zegt opa. 'Jullie weten het precies.' 'En ik was heel boos,' verzint Eva. 'Ik deed ons hoi op slot en je mocht er met meer in.' 'En toen ging ik weg,' zegt Tom. 'Want ik kon toch niet honderd jaar voor de deur blijven staan omdat jij de deur niet opendoet.' 'Nee, ik doe de deur ook niet open, dan moest je maar niet zoenen.' 'Maar ik had allang spijt,' zegt Tom. 'Jij wilde helemaal niet luisteren.' 'Omdat je zo stom deed,' zegt Eva kwaad. 'Je deed zelf stom.' Ze krijgen er echt ruzie over. 'Jullie zijn nu wel heel goed aan het acteren,' zegt opa. 'Dat toneelstuk wordt heel erg echt.' 'Ik ging toch weg,' zegt Tom. 'Eigen schuld.' 'Ja.' zegt opa. 'Papa beer vertrok en toen zat mama beer alleen. Eerst was ze alleen maar boos, maar later huilde ze en huilde ze maar.Tot er op een dag op de deur wordt geklopt.' 'En dan wordt er echt bij ons aangebeld,' bedenkt Eva. 'En dan staat papa daar. Dan is mama heel blij!' 'Ik denk dat ik nog iets beters weet,' zegt opa. 'Want we moeten eerst zeker weten of mama wel blij is als papa terugkomt.' Op dat moment komen Anne, oma en mama aanrijden.Voordat ze binnenkomen, fluistert opa het vlug in hun oor. Dan stormt Anne de kamer in.'We hebben heel mooie kerstversiering!' Ineens ziet ze de boom. Ze juicht van blijdschap. 'Wat een prachtige boom,' zegt oma. 'We hebben ook kransjes,' zegt Anne. 'Maar die mag je nog niet opsnoepen. Pas als het kerst is.' 'Ik denk dat het toch een mooi kerstfeest wordt,' zegt oma. 'Dat denk ik zeker.' Opa geeft Eva en Tom een knipoog. staat in de keuken. Ze is bezig het vlees te kruiden. Andere jaren hielpen de kin- deren haar altijd, maar nu zijn ze nog niet een keer de keuken ingekomen. Vol spanning zitten Tom en Eva in de kamer. Ze wachten op een telefoontje van opa. Opa is papa aan het bellen. Straks krijgen ze te horen of hun vader mee wil doen aan hun plan. Want als hij met kerst niet wil aanbellen, dan kin het hele toneelstuk niet doorgaan. Voor de zoveelste keer kijkt Tom op zijn horlo- ge. Eva is ook ongedurig. Een kwartier geleden belde opa al dat hij het papa ging vragen. Hij is nu al heel lang met papa aan het bellen, dat is vast geen goed teken. Eindelijk gaat de telefoon. Ze schieten over- eind. Tom neemt op. 'En?' vraagt hij. 'Papa doet het,' zegt opa. 'Hij wil het heel graag.' Tom steekt zijn duint ornhoog naar Eva en de kinderen beginnen te juichen. 'Ik heb tegen oma gezegd dat ze kan beginnen,' zegt opa. Tom weet meteen wat hij bedoelt. Oma heeft beloofd de berenkostuums te naaien. Ze weet van hun toneelstuk, maar niet waar het over gaat. Karin kontt de kamer in. 'Wat is hier aan de hand?' vraagt ze.'Ik hoor zo'n gejuich." 'Oh, eh... niks,' zegt Eva snel. 'Een geheimpje voor de kerst.' 'Vannnddag zijn we bij opa en oma,' kondigt Tom aan. 'Vanmiddag?' zegt Karin. 'Maar morgen is het Kerstmis, dan zijn ze de hele dag hier." 'Het heeft met ons geheim te ntaken,' legt Eva uit. Karin gaat terug naar de keuken. Ze leest het recept nog eens door en zet de braadpan op het vuiir. Als de boter bruin is, legt ze het vlees erin. Ze hoort een piepje. Een sms'je, zou het van Chris zijn? Terwijl ze het vlees met de vork ontdraait, opent

Allerhande | 2006 | | pagina 149