champagne Andere bubbels Dom Perignon: mtvinder van de champagne Champagne bij Albert Heijn Albert Heijn verkoopt champagne van de hui- zen Moet Chandon en Mercier. Het eerste is, met ruim 500 hectare eigen wijngaarden, het grootste champagnehuis van Frankrijk. Hier wordt onder meer Champagne Brut Imperial en Nectar Imperial gemaakt, die beide door Albert Heijn worden verkocht. De Brut Imperial heeft een mooie fijne mousse, een fruitige geur en is milddroog van smaak.Voor liefhebbers van zoet is er Nectar Imperial, een champagne die door de toegevoegde nectar heerlijk fruitig zoet van smaak is. TO U RI ST IQ UE CHAMPAGNE PARIJS Van droog tot zoet Als het rijpingsproces klaar is, is het tijd om het bezinksel te verwijderen dat tijdens het gistings- proces in de fles is ontstaan. De flessen vvorden geschud, gedraaid en schuin gelegd, zodat deze zogeheten droesem zich ophoopt in de hals. De hals wordt bevroren, waardoor rondom de gistcellen een ijsklontje ontstaat, dat naar buiten schiet zodra de kurk wordt verwijderd. Daarna wordt de fles aangevuld met nieuwe wijn en een suikeroplossing, die bepalend is voor het type champagne. De brut de brut of brut sauvage bevat de minste suiker en is het allerdroogst, daarna volgen de brut (droog), de detni-sec (friszoet) en de doux (zoet).Tot slot krijgt de fles z'n kurk en is hij klaar voor verzending. Van het ruim honderd jaar oude champagnehuis Mercier verkoopt Albert Heijn Champagne Brut Reserve, Champagne Demi-Sec en Champagne Rose. De Brut is droog en fris en past vooral goed bij vis, de Demi-Sec is lichtzoet en fruitig en past perfect bij fruitdesserts. De frisse, fruitige Rose ten slotte, smaakt uitstekend als aperitief. Behalve in de Champagne worden er ook in andere gebieden mousserende wijnen gemaakt. Hoewel er dus geen champagne - en zelfs geen methode champenoise - op het etiket mag staan, misstaan ze beslist niet op de feesttafel. Daarom verkoopt Albert Heijn ook deze bubbelwijnen. Vin Mousseux Chardonnay Brut uit de Franse Loire bijvoorbeeld: een heerlijk droge, fruitige bubbelwijn die overal bij past. Of probeer eens een Spaanse cava. Albert Heijn verkoopt er drie: de frisse, fruitige Marques de Monistrol Cava Reserva Brut uit het Spaanse Penedes en de Cava Cordon Negro en Semiseco van Freixenet. Het zijn frisse, milddroge mousserende wijnen met een vleugje exotisch fruit en rijpe peer. Ook uit Italie komen smakelijke mous serende wijnen. Die zijn vaak wat zoet, waardoor ze uitstekend bij fruit en ijs passen. Albert Heijn verkoopt er vier: Fontanafredda Asti en Fontanafredda Moscato d'Asti uit de Piemonte, de wel- bekende Canei Bianco Vino Frizzante en La Pieve Prosecco Vino Frizzante. Albert Heijn verkoopt ook Australische bubbelwijn. Aanraders zijn de Lindemans Bin 25 Brut Cuvee (droog) en Lindemans Bin 30 Sparkling Rose (lichtzoet), beide gemaakt van Chardonnaydruiven, die werkelijk overal goed bij smaken. Meer informatie vind je op pagina 133 Eind zeventiende eeuw was de Franse monnik Dom Perignon verantwoordelijk voor de wijngaard van zijn abdij. 'Kom snel! Ik proef sterretjes!', schijnt hij geroepen te hebben toen hij voor het eerst zijn eigen uitvinding dronk. Hij stortte zich op alle aspecten van het wijnmaken en vooral op het perfectioneren van de bubbels in zijn wijn.

Allerhande | 2006 | | pagina 131