Jb%. champagne De contuMptie van bubbelwifn faarlifks Met 1st procent toe De geboorte van de belletjes Na het mengen gaat de wijn op de fles, tirage op z'n Frans. Aan elke fles wordt een likeur toe- gevoegd die onder andere gist en suiker bevat. Daardoor gaat de wijn opnieuw gisten. De fles- sen worden afgesloten met een kroonkurk, die lijkt op de dop van een frisdrankflesje. Zo kan het vrijkomende koolzuur niet ontsnappen en worden de belletjes geboren. De beroemde bub- bels, die het drinken van champagne tot zo'n belevenis maken. We drinken het om iets'te vieren: een huwelijk, een diploma, een nieuw huis of het nieuwe jaar. De bruisende, goudkleurige bubbelwijn staat gelijk aan luxe, succes, plezier, liefde en feest. Maar we drinken hem ook steeds vaker bij andere gelegenheden. Want belletjes doen het prima als aperitief of bij de eerste gang van het diner. Toch wordt van alle champagne die we in Nederland consumeren, nog altijd zestig procent in de laatste twee weken van het jaar gedronken. De Champagnestreek Als we het over mousserende wijn hebben, noemen we het al snel champagne. Maar de echte champagne komt uit de gelijknamige tot de juiste smaak is verkregen, wordt assemblage genoemd. Bij een champagne zonder jaartal wor- den wijnen van verschillendejaartallen gemengd totdat de wijn dezelfde smaak en kwaliteit heeft als de voorgaande jaren. Een champagne zonder jaartal van hetzelfde huis smaakt immers elk jaar hetzelfde. Bij een jaartalchampagne ofvvel millesime wor- den ook stille wijnen van druivensoorten uit verschillende wijngaarden met elkaar gemengd, maar alleen uit dat ene jaar. Jaartalchampagne heeft dan ook ieder jaar een andere smaak. Het bepalen van de juiste assemblage is overigens geen makkelijke opgave. De chef des caves moet een uitstekend geheugen hebben, goed kunnen streek in Frankrijk, random Reims en Epernay. Alleen mousserende wijn die in dit gebied wordt gemaakt, mag champagne heten. De streek is uniek vanwege de metersdikke krijt— laag in de bodem, het grillige klimaat en de vele regen. Het zijn juist die moeilijke omstandighe- den die zorgen voor een kwalitatief goede cham- pagnedruif: de witte Chardonnay en de blauwe Pinot Noir en Pinot Meunier. Deze druiven worden geperst en het sap - ofwel de most - gaat in roestvrijstalen tanks: cuves of fiisten, waarin het de eerste gisting ondergaat en verandert in een 'stille' (niet-mousserende) jonge wijn. De schil- len van de blauwe druiven gisten met rnee met het sap, zodat de wijn een blanke kleur houdt. Mengen en proeven Omdat de bodem en het microklimaat in de Champagnestreek nogal kunnen verschillen, smaken de druiven in de subregio's ook allemaal anders. In het vooijaar proeft de chef des caves de verschillende stille wijnen. Deze kelderbaas is 'de neus' van het bedrijf en hij mengt de wijnen tot de smaak optimaal is. Dit mengen en proeven proeven en een vooruitziende blik hebben over hoe de wijn zich zal ontwikkelen. Door precies de goede compositie te bepalen, met een con tinue kwaliteit van geur, kleur en smaak, moet hij de naam van het champagnehuis jaar na jaar hoog zien te houden. Hoe langer de champagne mag rijpen, hoe fijner de mousse is en hoe hoger de kwaliteit. De ver- plichte minimumtijd voor deze gisting op de fles is dertien maanden, maar een echt goede - en dus ook duurdere champagne ligt wel drie tot vijf jaar te rijpen. De blauwe Pinot Noir is een van de drie champagnedruiven usserencfa Ihampag- mag cham- agne heten f De 'chef des caves' proeft en mengt net zolang tot de smaak optimaal is

Allerhande | 2006 | | pagina 129