Wet altijd-in-kuiSMi weetjc! Het ligt niet direct voor de hand, zo'n vettig goedje als hulp bij de schoonmaak. Maar slaolie heeft onver- moede huishoudelijke kwaliteiten. Vlekkenverwijderaar Probleemoplosser Geurverdrijver Ben roestvrijstalen kookplaat gaat mer blinken als, je er na het sckoon- Maken Met een zackte doek een beetje slaolie overkeen wrijft. Last van vastvriezende ijsblokjes? Smeer het bakje voor het vullen met water in met een dun laagje slaolie! slaolie Witte kringen op je houten tafelblad? Giet wat slaolie op een bordje en doe daar vijf a zes druppels azijn bij. Sla een zachte doek om de toppen van je vingers en dep de vloeistoffen door elkaar. Wrijf vervolgens met diezelfde doek stevig over de de tafel. De kringen ver- dwijnen en het blad glanst als vanouds. Restjes siliconenkit op tegels kun je verwijderen door een beetje slaolie op een doek te doen en daarmee goed over de resten te wrijven. De kit laat nu gemakkelijk los. Je tegelwand is weer stralend schoon. Teervlekken in textiel kun je te lijf gaan door ze eerst te behandelen met olie, die je een uurtje laat inwerken. Leg vervolgens keukenpapier onder de stof en dep de vlek met wasbenzine. Vervang het keukenpapier regelmatig: het zuigt de wasbenzine op, inclusief de teerresten. Behalve voor het huishouden leent slaolie zich voor lichamelijk gebruik. Vuile handen van de verf of het smeer? Wrijf ze in met slaolie tot het vuil is opgelost en was ze daarna met zeep. Een pleister verwijder je pijnloos door er wat slaolie op te druppelen en die een paar minu- ten te laten intrekken. De olie lost de kleef- pasta op tussen pleister en huid, zodat je'm er gemakkelijk af kunt halen. En heb je last van een verstopt oor? Een paar druppels slaolie erin lossen het letterlijk voor je op. Als je een gootsteen een tijd lang niet gebruikt, kan de afvoer gaan stinken. Dat komt doordat het water in het afvoerputje, dat zorgt dat de geur niet in je huis komt, is verdampt. Om dat te voorkomen hoef je alleen de afvoer bij te vullen en er wat druppels slaolie in te gie- ten. Dat gaat de verdamping tegen. Je kunt slaolie ook gebruiken om hout mee te behandelen. Die nieuwe houten snijplank bij- voorbeeld, die je tegen geurtjes en vlekken wilt beschermen. Wrijf hem in met flink wat olie, laat hem intrekken en herhaal dit nog een paar keer. Doordat het hout de olie absorbeert, zal het ook minder snel kromtrekken. Blijf je snij plank om de paar weken na het afwassen op deze manier behandelen. AllerHande 155

Allerhande | 2006 | | pagina 155