Mens,- en milicuvriendeli/ke datsiwaakt noq beter! zo zit dat ah.nl Wil je weten waar jouw koffie vandaan komt? Kijk op www.ah.nl/perla! Het verhaal achter jouw eigen kopje koffie Koffie van AH Biologisch: ook Utz Kapeh Utz Kapeh is een keurmerk, dat aangeeft dat de koffie is gemaakt met aandacht voor het milieu en de arbeidsomstandigheden van de koffieboeren. Perlakoffie van Albert Heijn draagt dit keurmerk. Het is verstrekt door de stichting Utz Kapeh, die verant- woorde koffie wereldwijd voor iedereen beschikbaar wil maken. Perlakoffie is dus niet alleen van goede kwaliteit, hij is ook nog eens op een mens- en milieuvriendelijke manier geproduceerd. Zonder dat je daar als consument extra voor hoeft te betalen. Wereldwijd de grootste Utz Kapeh betekent 'goede koffie' in de Mayataal uit Guatemala. De stichting Utz Kapeh is een initiatief van een Belgische koffieboer uit Guatemala en Ahold Coffee Company. Samen hebben ze dit onafhankelijke keuringssysteem opgezet. Boeren die zich aansluiten, kunnen met het Utz Kapehkeurmerk aantonen dat zij professioneel en heidszorg. Zij zijn goed gehuisvest en iedereen krijgt veilig drinkwater. Daarnaast zijn er strikte regels ten aanzien van het maximum aantal arbeidsuren en het wettelijke minimumloon. Kunstmest en bestrijdings- middelen worden veilig en beperkt gebruikt. Beter voor koffieboeren Daarnaast geeft Utz Kapeh koffieboeren de kans hun kennis op het gebied van landbouwtechnie- ken en de wereldwijde koffiemarkt te vergroten. Daardoor kunnen ze de koffiekwaliteit verbeteren en hun handelspositie versterken. Koffie met het Utz Kapehkeurmerk heeft een meerwaarde ten opzichte van niet-gecertificeerde koffie en dus kunnen boe ren er een betere prijs voor vragen. Die prijs wordt overeengekomen tussen koper en verkoper. Het verschil met Max Havelaar Utz Kapeh staat verder geheel buiten het verkoop- verantwoord verbouwen. Zij werken dan volgens de sociale en milieunormen van het certificerings- systeem. Koffiemerken en -branders kunnen zich ook aansluiten bij het Utz Kapehprogramma en zo gecertificeerde koffie kopen van boeren en coope- raties uit achttien landen in Latijns-Amerika, Afrika en Azie. Utz Kapeh is daarmee het grootste kof- fiekeurmerk ter wereld. In Nederland wordt al meer dan 25 procent van de koffie gecertificeerd door Utz Kapeh, waaronder dus Perla van Albert Heijn. Met zorg verbouwd Boeren en cooperaties die Utz Kapehkoffie verbou wen, voldoen aan een groot aantal eisen. Zo geven ze hun medewerkers - en de kinderen van hun medewerkers - toegang tot onderwijs en gezond- en onderhandelingsproces. Daarin onderscheidt Utz Kapeh zich van het keurmerk Max Havelaar. Dit keur merk garandeert de koffieboeren een minimumprijs en berekent die vervolgens door aan de consument. Utz Kapeh en Max Havelaar zijn dus verschillend van opzet, maar werken samen aan duurzaamheid en verantwoordelijkheid in de koffiesector. Beide keur- merken zijn verkrijgbaar bij Albert Heijn. Van boon tot bakkie De meeste koffie groeit aan robusta- of arabica- struiken. De groene koffiebonen zitten in bessen die (vaak handmatig) geplukt worden. Als de boontjes uit het vruchtvlees van de bes zijn gehaald, worden ze zorgvuldig gewassen, gedroogd en geselecteerd. Vervolgens worden ze in balen of containers van de boerderijen en cooperaties naar de havens gebracht en naar bestemmingen in de hele wereld getranspor- teerd. Altijd herkenbaar Om de traceerbaarheid gedurende de reis rond de wereld te garanderen, is Utz Kapehkoffie altijd duidelijk herkenbaar en gescheiden van andere, niet-gecertificeerde koffie. Op de plaats van bestem- ming, bijvoorbeeld in Europa, de Verenigde Staten of Japan, worden de groene koffiebonen gebrand. Dit branden geeft de bonen hun donkerbruine kleur en de zo kenmerkende geur en smaak. Wanneer de koffie gebrand is, wordt deze al dan niet gemalen verpakt. Je kunt de koffie uiteindelijk kopen als hele bonen, snelfiltermaling, espressokoffie of in pads. Met de 'koffietracer' van Albert Heijn kun je zelfzien van welke plantages de bonen in jouw pak koffie komen. Ga naar www. ah.nl/perla. selecteer je product, voer de houdbaarheidsdatum in van de verpakking en lees het verhaal achter jouw koffie. Koffie van AH Biologisch heeft ook het keurmerk van Utz Kapeh. De bonen voor de koffie van AH Biologisch groeien op plantages waar op natuurlijke wijze wordt geteeld. Er wordt geen gebruik gemaakt van synthetische bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Is aan deze strenge voorwaar- den voldaan, dan wordt het EKO-keur- merk verkregen. Allerftande 111

Allerhande | 2006 | | pagina 111