onze leverander Velicata is een van aic Albert ttei/n- kuiSMerken van uur. ^CkocolaaleiMakers si er alan ook o ale Chocolademuseum Chocoladefontein Hazelnoten - O schoon. Hygiene staat hier hoog in het vaandel. Productiedirecteur Rudi Reinartz en sales director Nederland Hans Maas brengen ons naar de plek waar de ingredienten van de Delicatareep met hazelnoten worden gemengd. Samen met Albert Heijn heeft Callebaut een eigen receptuur ontwikkeld, de combinatie van cacao, melkpoeder, suiker en vanille die Delicata tot zo'n goede chocolade maakt. Hoe die verhoudingen zijn, komen we niet te weten. 'Elke klant heeft z'n eigen receptuur en alle recepturen zijn topgeheim,' aldus Maas. De cacao, suiker en vanille worden tot een beslag gekneed, dat per transportband naar een walsmachine wordt vervoerd. Die plet het beslag tot een poeder met minuscule deelqes. Door zo fijn te walsen, zal de chocolade straks glad van textuur zijn en gelijkmatig smaken. Hoe langer er gewalst wordt, hoe beter de kwa- liteit van het eindproduct zal zijn. Het poeder gaat naar de conches, grote ketels waarin het langdurig wordt geroerd en ver- warmd. De cacaoboter en het melkvet smelten en verdelen zich over het beslag. Vocht ver- dampt en ongewenste zuren vervliegen. De mate van verhitting en de concheertijd zijn van grote invloed op de srnaak van de chocolade. In elke volgende ketel is het proces verder gevor- derd, de chocolade vloeibaarder en het aroma sterker. Dan laat Reinartz zien hoe de vloeibare massa door de zeef wordt gepompt. Trots wijst hij op de machine waaruit plotseling een prach- tige chocoladefontein spuit. Een eindje verderop schudt een fabrieksmede- werker een grote zak hazelnoten leeg in een trechter. 'De Delicatarepen die we nu aan het maken zijn, bestaan voor 27 procent uit hele hazelnoten,' vertelt Maas. 'En die moeten alle- maal dezelfde dikte hebben.' De knapperige noten vermengen zich met de vloeibare cho colade, die vervolgens naar de gieterij wordt vervoerd. Daar wordt hij in de juiste vorm - die van een Delicatatablet - gegoten. De chocolade wordt snel afgekoeld, waardoor hij krimpt en gemakkelijk loslaat uit de vorm. En verder gaat het, naar de eindverwerking, waar de tabletten hun aluminium wikkel en Delicataverpakking krijgen. Van hieruit worden ze per vrachtwa- gen naar de distributiecentra van Albert Heijn gebracht. Maar voor het zover is, plukt Reinartz een nog onverpakt exemplaar van de band. Eindelijk mogen we de chocolade proeven. 'Verser kan niet,' zegt Reinartz tevreden, terwijl hij zijn tanden in een hazelnootreep zet. z z Barry Callebaut in Eupen beschikt ook over een chocolademuseum. Hier vind je uitge- breide documentatie over de cacaoteelt, een videofilm over het productieproces en een collectie oude voorwerpen, zoals vormen, verpakkingen, chocoladeautomaten, machines, affiches en uithangborden. En heel veel snoepgoed natuurlijk. Een proeverij en een korte rondleiding door de fabriek behoren ook tot de mogelijkheden. Voor meer informatie, kijk op www.chocojacques.be. Klaar voor J verzending naar Albert Heijn. AllerHande i O"7

Allerhande | 2006 | | pagina 107