Met a Is a lie klanten ke eiqen receptuur. Bn Het als alle recepturen is ook die van Albert Heijn onze leverana'er Van boom tot fabriek Iii het Belsjische stadje Eupen, vijftig kilometer ter zuidookten van Maastricht, staat de fabriek vai| Barry C allebaut. Hoe dichter je in de buurt komt, hoe beter je het ruikt - een zoete, verlei- delijke geur diUgedachten oproept aan taarten, toetjes, repen en andere heerlijkheden. Het is duidelijk: we zijn hier in het hoofdkwartier van de chocolade. Ook een deel van de chocolade van Albert Heijn komt hier vandaan. Delicata is, naast Perlakoffie, een van de AH-huismerken van het eerste uur. Albert Heijn kan zich al meer dan een eeuw met trots 'chocolademaker' noemen. Anderhalve eeuw ervaring Eet je een bonbon, chocoladekoekje of-gebakje, dan is de kans groot dat er chocolade van Barry Callebaut in zit. Met z'n 38 fabrieken en 150 jaar ervaring is dit namelijk de grootste choco- ladeproducent ter wereld. Er wordt couverture gemaakt, vloeibare chocolade, die per tankwagen wordt vervoerd naar de klant, die het weer in z'n snoepgoed, chocopasta, ijs of ontbijtgranen ver- werkt. En er wordt gourmet geproduceerd, cho colade voor culinair gebruik door restaurateurs en ambachtelijke chocolatiers. Maar er rollen ook repen en tabletten van de band, bijvoorbeeld die van AH Delicata. Cacao, suiker, vanille Voor we de werkvloer op mogen, worden we in smetteloos witte jassen gehesen. We krijgen witte mutsjes op en rnoeten onze handen steriel maken. Eerst met water en zeep, daarna nog eens met een desinfecterende gel. Een machine borstelt onze schoenzolen Barry Callebaut betrekt z'n cacaobonen van zelfstandige plantages in Ivoorkust en Ghana. Daar, in de warme en vochtige regio's rond de evenaar, gedijt de Theobroma cacao - de cacaoboom - het best. Hij bloeit het hele jaar door. Van de duizenden witte en roze bloem- pjes die z'n takken sieren, groeien er slechts dertig uit tot volwaardige cacaovruchten. Ze lijken op langwerpige groene meloenen, die langzaam oranjegeel kleuren. De vruchten worden twee keer per jaar geoogst, van okto- ber tot maart en van mei tot augustus. Ze wor den geopend, de cacaobonen worden eruit losgemaakt om vervolgens een week lang te gisten. Zo kunnen vruchtvleesresten op een natuurlijke manier verteren en de bonen bruin verkleuren en hun aroma ontwikkelen. Vervolgens worden ze gedroogd in de zon, verpakt in balen en zijn ze klaar om verwerkt te worden. In de fabriek worden de bonen gezeefd en ontdaan van steentjes, takjes en stof. Het roosteren zorgt er vervolgens voor dat de cacaoboon smaak krijgt. Na het rooste ren gaan de bonen naar de brekerij. Daar wordt de schil er afgehaald en de boon in kleine stukjes gebroken. Die stukjes - de nibs - worden gemalen, zodat er een cacaomassa ontstaat. Van die cacaomassa kan chocolade worden gemaakt. Productiedirecteur Rudi Reinartz. Cacao, suiker en vanijle worden tot een beslag gekneed. De hazelnoten worden gemengd met de chocolade.

Allerhande | 2006 | | pagina 105