Kokeic is m feite ei lets, mders am Het combiherein vain SMakem Smaakvol eten eiKjar paisem smaak Zoet, zuur, zout bitter Zoet toe? Doen! Hoe kouder, hoe minder smaak In Nederland kun je steeds beter eten, vindt de directeur van het Centrum voor Smaakonderzoek in Wageningen, Bob Cramwinckel. Kip dragon Koffie chocolade Lamsvlees knoflook Sinaasappel chocolade Suiker vanille Tomaat basilicum Varkensvlees appel WCCtie! Het woord smaak stamt uit de 13de eeuw en is afgeleid van smagurai (lekkerbek). Koken is in feite niets meer dan het combineren van smaken. De basissmaken - zoet, zuur, zout en bitter zijn als primaire kleuren, die je in pannen en op borden mengt om een dominante smaak te accentueren, te verdiepen of juist te verzachten. Zo wordt vis vaak gecombineerd met zuur (witte wijn, bijvoorbeeld), omdat dit de verfijnde, zoete smaak van vis versterkt. Ook de combinatie eieren met spek is logisch: het zoute van het spek versterkt het zoete van het ei. En een beetje citroensap (zuur) over de rauwe witlof (bitter) versterkt het zoete in de lof en verzacht de bitterheid. Zelfs het feit dat we zoet als toetje eten, is heel goed verklaarbaar vanuit de smaakbeleving. Afgezien van het feit dat wij mensen een aangeboren zucht naar zoetigheid hebben en we zoet associeren met lekker, maakt zoet ook dat een gerecht verzadigt. Een zoet nagerecht zorgt dus dat we ons echt voldaan voelen na het eten. Overigens is te zoet ook weer niet goed. Net als bij zout geldt: hoe meer zoet je eet, hoe minder je het kunt proeven. Raar maar waar: temperatuur heeft invloed op smaak. Zo kunnen we zuur en zoet minder goed proeven als een gerecht koud is. Maar zout proeven we juist beter. Daarom smaakt ijs zoeter als het is ontdooid dan wanneer het is bevroren. En smaakt koude soep zouter dan warme. 'Supermarkten bieden meer kwaliteit, restaurants krijgen inter- nationaal erkenning en smakelijk eten wordt alom gestimuleerd, onder meer door bladen ais AllerHande. Dat is een positieve ont- wikkeling, want smaakvol eten is goed voor de gezondheid.' Bob Cramwinckel zou het dan ook toejuichen als er een smaakvignet zou komen. 'Een soort excellent-keurmerk voor smaakrijkdom en zuiverheid. Voor cultuurgebonden producten als wijn en bier is dat lastig, maar voor natuurproducten moet het kunnen. Ik denk ten- minste dat de meningen weinig verschillen over hoe bijvoorbeeld aardbeien moeten smaken. Als je mensen er met zo'n keurmerk van kunt verzekeren dat ze een echt smakelijk product kopen, zul- len ze meer genieten van het eten. En dat is goed nieuws. Want het eten van kwalitatief, smaakvol voedsel levert een positieve bijdrage aan de gezondheid.' AllerHande 63

Allerhande | 2006 | | pagina 63