Doe de test! kwestie van smaak proeven met je neus het zit 'm in de ombinatie Cultuur bepaalt Breed aanbod Daarom hebben ze meer moeite met, bijvoorbeeld, de bittere smaak van witlof of grapefruit. Smaak wordt dus mede bepaald door ervaring, omgeving en uiterlijk. Maar er is nog iets van invloed op je smaakbeleving:je afkomst.Werd er bij jouw thuis vroeger veel knoflook of veel vis gegeten? Grote kans dat jij knoflook of vis ook al vroeg heel lekker vond. Het is je immers letterlijk met de paplepel ingegoten. En waarom denk je dat mensen in Aziatische landen meer van pikant houden dan wij noor- delingen? Dat kornt gewoon omdat al die hete kruiden en specerijen daar groeien en mensen er dus al heel jong mee vertrouwd raken. Eigenlijk is het maar goed dat smaken verschillen. Want zo blijft het aanbod van smaken zo breed mogelijk. Een gemiddeld huishouden gebruikt zo'n tweehonderd verschillende producten in de keuken, terwijl er in een gemiddelde Albert Heijnwinkel al snel 15.000 pro ducten te vinden zijn. Zo heeft iedereen dus keus genoeg. Vul een glas met rode limonade, een glas met oran- je limonade en een glas met appelsap. Blinddoek een proefpersoon, laat hem z'n neus dichtknijpen en eerst een slokje nemen van de rode limonade. Laat'm daarna een slokje van de oranje limonade nemen. Kan hij proeven wat hij drinkt? Laat je proef persoon nu - nog steeds met z'n neus dicht - een slokje appelsap nemen. Kan hij nu proeven wat er in et glas zit? Uitleg Met je neus dicht kun je niet goed proeven. Dat blijkt: je proeft geen verschil tussen verschillen de kleuren zoete limonade. Met je neus dicht proef je nog wel verschil tussen zoet en zuur. Je proeft dus wel verschil tussen limonade en appelsap. En eigenlijk is dat ook heel logisch.We associeren zachte kleuren nu eenmaal eerder met zoet dan strakke lijnen. nddoek de proefpersoon. Laat hem z'n neus ichtknijpen en z'n mond opendoen. Leg een stukje chocolade op z'n tong en vraagt'm wat hij proeft. Laat je proefpersoon nu gewoon door z'n neus ade- ijjfjen. Houd eerst een halve ui onder z'n neus en leg daarna nog een stukje chocolade op z'n tong. Wat proeft hij nu? Houd tot slot een stukje chocolade onder de neus van je proefpersoon en leg dat ver- volgens op z'n tong. Wat proeft hij nu? Uitleg Dat je proefpersoon hettweede stukje chocola de het minst lekker vond, komt doordat we ook proe ven met onze neus. Ofwel: we proeven wat we ruiken. AllerHande 61

Allerhande | 2006 | | pagina 61