Vijf tips voor 'n veilige was alles over de fijne was Mohair, zijde en wol. Prachtige stoffen, maar hoe was je ze? Tips om de fijne was probleemloos te doen. Zijde: koud wassen Wol: liever luchten In de machine... ...of op de hand? Zijde is een edel natuurproduct. Het bestaat al sinds de oudheid, toen de Chinezen - nog altijd de grootste zijdeproducenten - het via de zijde- route verhandelden aan de Romeinen. Zijden truitjes zijn mooi, maar kwetsbaar: ze sneuvelen maar al te vaak in de was. Zuiver zijde, zeker als het een dessin heeft, kan dan ook het best che- misch worden gereinigd. Dit omdat dessins kun- nen doorlopen als ze in water worden gewassen. Effen zijden kledingstoffen kun je zelf wassen met een wasmiddel dat speciaal geschikt is voor tere kleding. Let wel op: zijde verdraagt geen warm water. Was het dus niet op een tempera- tuur boven de 20°C. Doe je dat wel, dan heb je kans dat je soepel vallende zijden blouse na het wassen is veranderd in een hard, ondraagbaar geval. Laat zijde ook niet inweken - daar kan het niet goed tegen. Stop zijden kleding nooit in de centrifuge of droger, maar hang of leg het na het wassen uit. Om het drogen te bespoedigen, kun je de kleding in een droge handdoek leggen en het water er vervolgens uitdrukken. Strijken kun je zijde het best met een lauw strijkijzer, als de stof nog vochtig is. Strijk zijden kleding altijd binnenstebuiten. Wollen kleding is kwetsbaar, maar merinos, mohair, kasjmier en angora zijn helemaal kwets- bare wolsoorten. Hiervoor geldt: niet te vaak wassen, maar vooral luchten. En als er toch gewassen moet worden, doe dat dan met een speciaal wasmiddel. Niet laten inweken, want daar kan wol helemaal niet tegen. En let op de temperatuur van het water, want wol krimpt heel snel. Was het daarom nooit in water dat warmer is dan 30°C. Let ook op met centrifu- geren of uitwringen: zeker dunne wol krimpt en vervilt snel. Het is daarom het veiligst om wollen kledingstukken nooit langer dan een minuut te centrifugeren en daarna liggend op een handdoek te laten drogen. Voor je gaat wassen, is het slim om even op het etiket te kijken. Mag je tere kleding in de machine worden gewassen? En heeft jouw wasmachine een speciaal programma voor wol en/of delicate stoffen? Dat is mooi, al blijft voorzichtigheid geboden. Pas op dat je je tere kleding niet op de hoogste stand centrifugeert (kreukgevaar!) en stop de wasmachine vooral niet te vol. Wollen en zijden stoffen worden het schoonst en blijven het mooist alsje de machine maar hoogstens tot de helft vult. En was kwets- bare kleding alleen met een speciaal wasmiddel, zoals AH Wol en Zijde, Dreft Fijnwas vloeibaar, Robijn Wol en Fijn of Woolite Machine-fijn- was vloeibaar. Deze middelen zijn extra mild en fasten de vezels in de stof niet aan. Moet je tere kleding op de hand worden gewas sen? Geen nood: de speciale fijnwasmiddelen zijn ook te gebruiken voor de handwas. Voor zo'n handwas geldt: vijftien milliliter wasmiddel op vijf liter water. Los het wasmiddel goed op voordat je het tere goed in het sop doet en laat het nooit langer dan drie minuten inweken. En zorg dat je voldoende water gebruikt, want wol neemt veel water op. 1 Was kledingstukken altijd binnenste buiten, dit houdt zowel de stof als de kleur langer mooi. 2 Leg wollen kledingstukken in model na het wassen en laat ze liggend drogen. Hang wollen truien nooit met wasknijpers op! 3 Gebruik een zachte tandenborstel om vlekken uit delicate stoffen te verwijderen. 4 Hoe harder het water, hoe meer kalk erin zit en hoe meer waspoeder je zult moeten gebruiken. Om achter de hardheid van het water te komen kun je het waterleidingsbe- drijf bellen of op www.verswater.nl kijken. 5 Was kleding met elastische vezels (onder- goed, shirtjes) nooit te heet: dat tast de rekbaarheid van de stof aan. AllerHande 147

Allerhande | 2006 | | pagina 147