wcc7/c: koten, granen gluten (in brood) en vis, kunnen een allergiscke reactie veroorzaken. voedselallergie WCCf/C: Als ten van de ouders allergisck is, keeft een kind een kans van it procent oim dot ook te vjorden. Meer weten? A Wat is voedselallergie? a Hoe merk je dat je allergisch SKM bent voor bepaald voedsel? Kun je voedselallergie bij je baby voorkomen? OBij wie komt voedselallergie voor? Wil je meer informatie over de koemelk-, lactose- en glutenvrije producten van het eigen merk van Albert Heijn? Kijk dan op www.ah.nl/aezondekeuze/allergenen: daar vind je het complete productoverzicht Een voedselallergie is een overgevoe- lige reactie van het afweersysteem op bepaalde eiwitten, allergenen genaamd. Aanleg voor voedselallergie is meestal erfelijk. lmgenvoeding geadviseerd. Na een jaar, als de dar- men helemaal ontwikkeld zijn, verdraagt het kind dezellde eiwitten vaak wel. Ook oudere kinderen en volwassenen kunnen last hebben van voedselallergie, bijvoorbeeld voor eieren, vis, schaal- en schelpdieren, noten, pinda s, soja of sesamzaad. Of ze zijn intolerant voor gluten: de eiwitten uit onder meer rogge, gerst, spelt en kamut (soort graan). Huidklachten als jeuk en uitslag, ademha- lingsklachten, chronische verkoudheid, buik- en darmklachten, migraine, uitzonderlijk veel huilen bij baby's en groeivertraging bij kinde ren kunnen wijzen op overgevoeligheid voor voedsel. Je kunt een aantal dingen doen om de kans op allergie bij je kind te verkleinen. Eet bij voorbeeld geen pinda's als je zwanger bent of borstvoeding geeft. Geef volledige borstvoe- ding, liefst een halfjaar lang. Zit er allergie in je familie? Geef je baby dan pas bijvoeding vanaf zes maanden. Kies je voor vaste voeding, begin dan voorzichtig en probeer alle nieuwe voedingsmiddelen een voor een uit. En houd je aan de adviezen van het consultatiebureau: geef je kind zeker het eerste jaar geen koemelk, ei, schaal- en schelpdieren, noten, pinda's, soja, honing, tarwe en sesamzaad. Baby's en jonge kinderen hebben er vaker last van dan volwassenen. Doordat hun darmen nog niet volgroeid zijn, worden de eiwitten in voeding niet volledig afgebroken. Dat kan leiden tot een over- gevoelige reactie, zoals de bekende koemelkallergie bij baby's. In dat geval wordt hypoallergene zuige- AllerHande 139

Allerhande | 2006 | | pagina 139