kleine eters Hoera, de baby is er! Wat een bijzondere tijd: z'n eerste lachje, tandje, woordje en hapje. Na zes maanden melk drinken, gaat je kindje leren eten. Het is heel eenvoudig om zelf gezonde hapjes voor je kleintje te maken. Hap slik weg? Vers of uit een potje? Smaken verschillen! sr een klein deel voor je baby. Zo heb je lekker snel een zelfgemaakt gezond hapje. .basis took a J boek Aan de slag! Nu bij Albert Heijn: Je kunt je kmd al aan de verschillende sma- ken van eten laten wennen als hij nog baby is. Tussen de nul en de vierjaar ontwikkelt hij namelijk z'n smaak. Dus hoe eerder je begint met bijvoorbeeld doperwtenpuree met munt voor je baby of een minirijsttafel voor je peuter op tafel te zetten, hoe meer plezier je er zelf van hebt en hoe makkelijker je kind straks met de pot mee-eet. Niet alleen thuis, maar ook als je met 'm uiteten gaat of een vakantie in het buitenland doorbrengt. De overgang naar vast voedsel gaat stapje voor stapje.Je begint met kleine hapjes geprakte voeding als je baby zes maanden oud is. Niet schrikken: de eerste keer dat je baby eten in zijn mondje voelt, kan hij een vies gezichtje trekken. Dat ligt niet aan jouw kookkunst; soms moet je kindje gewoon even aan de smaak wennen.Tot nu toe kent hij alleen de zoetige smaak van (moederjmelk. Hij heeft nog geen idee dat er een heel arsenaal aan smaken en texturen bestaat. Het eerste hapje kan uit fruit of groenten bestaan, zoals perenmoes of wortelpuree. Begin met een soort om je baby aan de smaak te laten wennen. Als hij gewend is aan de eerste 'vreem- de' smaken, kun je verschillende vruchten of groenten met elkaar mengen, zoals banaan met mango, perzik met peer of appel met abrikozen. Lekkere groentecombinaties zijn doperwten met courgette, avocado met tomaat en bloem- kool met wortel. Als je baby zeven maanden oud is en een beetje gewend aan verschillende smaken, kun je eventueel een beetje aardappel, rijst of pasta mengen met de groenten. Je mag 'm dan ook vlees en vis laten proeven. Makkelijker dan zelf een babyhapje maken, is kant-en-ldaar eten uit een potje geven. Het is niet ongezonder dan zelfgemaakt, het is handig, want je hoeft het alleen maar op te warmen en de hoeveelheid is al afgepast. Alleen lijkt de smaak van potjes vaak niet op die van 'grote- mensen-eten'. Als je zelf hapjes maakt voor je baby, is het makkelijker om, als hij een jaar oud is, over te stappen op het met de pot mee-eten, zodat je niet meer apart hoeft te koken. Het is wel beter voor kleintjes om, in elk geval tot ze een jaar oud zijn, geen peper, zout of pit- tige kruiden te gebruiken.Je kunt de hapjes op smaak brengen met milde, zoetige kruiden als kaneel, basilicum, munt, peterselie en milde kerriepoeder. Als je kind een jaar oud is, kun je hem wat exotischer eten geven, zoals Spaanse omelet (tortilla) of Marokkaanse gehaktballetjes. Ook typisch Nederlandse groenten als spruitjes, groene en witte kool en kapucijners kun je 'm dan leren eten. Maar juich niet te vroeg: het kan zijn dat je kind als dreumes smult van olijven en er een jaar later niets meer van moet hebben. De smaak van kinderen verandert naarmate ze ouder worden. Dingen die ze eerst heerlijk vonden, lusten ze ineens niet meer of juist andersom. Het maakt allemaal niet uit, als ze maar voldoende afwisselend eten. Ook als ze een keer niet willen eten, is dat geen ramp. Maak er geen toestand van. Met z'n alien om de tafel zitten is leuk en eten moet een gezel- lige gebeurtenis zijn voor het hele gezin! Opperdepop!, een basiskookboek met 150 recepten voor kinderen tussen de nul en vier jaar. De verrassende en gezonde recepten varieren van ontbijt-, lunch-, hoofd- en nagerechten tot tussendoortjes en traktaties. Bovendien staat Opperdepop! boordevol wetenswaardigheden en handige tips. Prijs 8.99. AllerHande 117

Allerhande | 2006 | | pagina 117