7 Meerwcfen? da mar cn Toefi be 'betfriidings- Middelcm' bij de zoekfu bestrijdingsmiddelen Daarnaast controleert Albert Heijn intensief op bestrijdingsmiddelen. Per jaar worden er zo'n 15.000 monsters genomen om de groente en het fruit van de vaste leveranciers van Albert Heijn te controleren op restanten bestrijdings middelen. Als Albert Heijn vanwege de grote vraag met andere leveranciers werkt, worden altijd extra controles uitgevoerd. Ook van zogenaamde risicopartijen producten die veel last hebben gehad van ziekten of insecten en waarbij dus extra bestrijdingsmiddelen zijn gebruikt worden extra monsters genomen. Mooi, maar zal ik m'n fruit voor de zekerheid toch maar schillen? Nee, dat hoeft niet. Bestrijdingsmiddelen lossen na verloop van tijd gewoonweg op - tegen de tijd dat de producten in de winkel liggen, zijn ze meestal al afgebroken. Het is wel belangrijk om fruit en groente goed af te Spoelen. Niet alleen om eventuele allerlaatste restjes van bestrijdingsmiddelen te verwijde- ren, maar ook om vuil en stof weg te wassen. Goed wassen geldt trouwens in het bijzonder voor citrusvruchten, omdat daarop schim- melwerende middelen zijn gebruikt. Even boenen dus, als je citroen- of sinaasappelrasp wilt gebruiken. \J En hoe zit dat met biologische producten? En babyvoeding? Biologische producten met een EKO- of milieukeurmerk bevatten gegarandeerd geen resten van chemische stoffen. Biologische telers gebruiken namelijk uitsluitend natuurlijke bestrijdingsmiddelen, zoals zwavel en zeep. Ze zetten sluipwespen en roofmijten in om scha- delijke insecten te bestrijden, iets dat trouwens ook gebeurt in de reguliere kasteelt, bijvoor- beeld bij tomaten. Voor babyvoeding gelden veel strengere regels dan voor 'gewone' voeding. Zo mogen in potjes babyvoeding helemaal geen sporen van bestrijdingsmiddelen aanwezig zijn. W Kan Albert Heijn nou niets op die bestrijdingsmiddelen verzinnen? Albert Heijn besteedt veel tijd en geld aan onderzoek naar schonere alternatieven voor bestrijdingsmiddelen. Dat heeft al heel veel resultaat opgeleverd. Zo worden de aardbeien van Albert Heijn steeds vaker op stelhngen gekweekt in plaats van in de grond, zodat gras en onkruid geen kans rneer krijgen en dus ook niet meer verdelgd hoeven te worden. En omdat de aardappeltelers van Albert Heijn zijn overgestapt op rassen die niet gevoelig zijn voor de aardappelziekte, is het gebruik van bestrijdingsmiddelen in die branche gehalveerd. De tomatenteler van Albert Heijn is ook goed bezig: die zet sluipwespen in om de schadelijke witte vlieg op een natuurlijke manier uit te schakelen. De preitelers van Albert Heijn ten slotte, kweken nieuwe, ziektebestendiger soor- ten en schoffelen hun onkruid steeds vaker in plaats van dat ze het bespuiten. AllerHande 51

Allerhande | 2006 | | pagina 51