freest m de fles, dewaar spiritus op kaiMerteMpcrafmr ihde verpakkiwq m buitevi be van poets Meetfe! Ballpointvlekken op katoenen kleren verdwijnen door ze door een sopje met spiritus te halen. In huis kennen we spiritus vooral van het ramenlappen en het fonduestel. Maar je kunt het voor nog veel meer gebruiken. Helderheid en glans Vlekkenverwijderaar spiritus Spiritus betekent 'geest' in het Latijn en duidt erop dat het vliegensvlug verdampt. Dat het zo snel verdampt, komt doordat er veel ethanol in zit (chemische benaming van alcohol). Hieraan is een giftige stof (methanol) toegevoegd, zodat het niet meer drinkbaar is en er geen accijns over betaald hoeft te worden. Als je de kraan in de keuken of bad- kamer van tijd tot tijd met een voch- tige doek met een scheutje spiritus poetst, glanst hij weer als nieuw. Neem vette brillenglazen onder handen met spiritus. Helder zicht gegarandeerd! In een lauw sopje van groene zeep en een paar druppels spiritus krijgen je sieraden hun glans terug. Zelf antivries voor in de auto maken? Meng een liter spiritus met een kopje water en een scheut afwas- middel. Giet het in het ruitenwisser- reservoir en klaar ben je. Beduimelde foto's maak je mak- kelijk schoon met een watje dat in spiritus gedrenkt is. Het glas van foto- en schilderijlijsten kun je prachtig schoonmaken met spiritus, water en een scheut ammo nia. Daarna wel even opwrijven met een pluisvrij doekje. Olievlek? Dep de vlek met wat spiritus en zout. Laat daarna weken in water, met een scheut spiritus en zout en was vervolgens gewoon in de wasmachine. Kaarsvet is goed te verwijderen door keukenpapier op de vlek te leg- gen en daar met een lauw strijkijzer overheen te gaan. Toch blijven er dan soms restjes achter. In dat geval kun je de vlek afdeppen met wat spiritus. Viltstiftvlekken op tafel of op de vloer zijn te verwijderen met een beetje spiritus. Dep de vlek met een stuk keukenrol en hij verdwijnt als sneeuw voor de zon. Behandel likeurvlekken eerst met wat verdunde spiritus en haal ze daarna door een lauwwarm sopje. Vlekken en vuil op pianotoetsen verwijder je met een vochtig watje met spiritus. AllerHande 153

Allerhande | 2006 | | pagina 153