Bakken, stoven, stomen, braden... De oven kan alles. Je hoeft alleen maar te kiezen: op elektra, hete lucht, gas of toch liever stoom? tip Open tijdens het koken de oven zo min mogelijk. Als ie de oven opent, daaltde tempera- tuar waardoor je een lange re oventijd nodig kcbt. Voor de dear dickt te koaden, blijft de warmte binnen en bespaar je das energic. alles over de oven mctjc Elektrisch Hete lucht Op gas i dtWaifin Het is misschien wel hec oudste apparaat in de keuken: de oven. Vroeger werd hij verwarmd door hout, daarna nam het aardgas het over en tegenwoordig is de elektrische oven koplo- per in de Nederlandse huishoudens. De oven vormt het middelpunt van menig keuken. Geen wonder: je kunt er de lekkerste gerechten in bereiden, waardoor je huis wordt gevuld met de heerlijkste geuren. De elektrische oven is de meest verkochte oven- soort in Nederland. Waarom dat zo is? Onder meer omdat je de temperatuur van een elek trische oven heel nauwkeurig kunt aangeven in graden Celsius. Hierdoor kun je er gerechten in bereiden die een precieze oventijd nodig heb- ben. Je kunt er bij een elektrische oven ook voor kiezen om alleen de boven- of de onderwarmte in te schakelen. Omdat je hem bovendien op een lage stand (50 °C) kunt instellen, leent deze oven zich goed voor het warmhouden van gerechten. Wel heeft hij een wat langere voor- verwarmtijd: zo'n twintig minuten. Een heteluchtoven wordt verhit door de cir- culatie van hete lucht. Die lucht wordt in een warmtewisselaar verhit en met een ventilator in de oven geblazen. Omdat de warme lucht zich zeer snel verspreidt, kan de temperatuur van een heteluchtoven vaak tien procent lager worden ingesteld dan bij een elektrische of gasoven. En omdat de lucht dankzij de ventilator voortdu- rend circuleert, blijft de de temperatuur in de hele oven gelijk. De heteluchtoven is dan ook zeer geschikt voor het gelijktijdig bereiden van meerdere gerechten. Heteluchtovens zijn er in een elektrische en een gasvariant. Verwarmingselementen boven en onder zorgen voor luchtcirculatie en warmteverdeling in de gasoven. De temperatuur wordt aangegeven in standen, niet in graden. De gasoven heeft als voordeel dat hij relatief goedkoop is in aan- schaf en gebruik. Daarnaast heeft hij een korte voorverwarmtijd van zo'n vijf tot tien minuten. Minder handig is dat een gasoven niet zo nauw keurig is in te stellen. Bovendien heeft ie geen echt lage stand, waardoor de gasoven minder geschikt is om gerechten warm te houden. De eerste oven met automatische teinperatuurbediening kwam in 1935 op de markt. AllerHande 149 Hebben? Zie shopping op pagina 69

Allerhande | 2006 | | pagina 149