A B C D E F K De belangrijkste vitamines en hun functie op een rijtje vitT* rf "e^BC Vitamine A Voor de opbouw van de huid en een goede werking van de ogen. Helpt tegen een schilferige huid en nacht- blindheid. Zit onder andere in margarine, zuivel, lever, eieren, vis, fruit en wortel. Vitamine C Voor de vorming van het bindweefsel (en dus een goede wond- genezing), voor de opname van ijzer in het lichaam en verhoging van de weerstand. Zit in groente (met name in broccoli en kool), aard- appels en fruit, vooral in citrusfruit, kiwi's, bes- sen en aardbeien. Vitamine D Voor opname van cal cium en fosfor uit de voeding, wat weer nodig is voor sterke botten en tanden. Kinderen tot vier jaar moeten extra vitamine D gebruiken. Na je vierde wordt vitamine D door het lichaam zelf gevormd onder invloed van zonlicht. Zit in vette vis (makreel, paling, zalm, haring), lever, margarine en eieren. Vitamine B Grote familie, bestaan- de uit onder meer B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 en B12. Zorgen samen voor een goede stofwisseling en een optimale werking van de hersenen en het zenuwstelsel. Zetten kool- hydraten, vetten en eiwitten uit voedsel om in energie en bouwstoffen. Vitamine B helpt tegen nervositeit, moeheid, lusteloosheid en concentratiegebrek. Zit onder andere in graanproducten, vis, melk, vlees, aardappels, groenten en noten. B12 komt alleen in dierlijke producten voor. Vitamine E Gaat de zogenaamde vrije radicalen tegen die de cellen in ons lichaam doen verouderen. Zit in plantaardige vetten als tarwekiem-, zonnebloem- en amandelolie en in noten en bladgroenten. Foliumzuur Ook wel B11 geheten. Belangrijk voor de vorming van rode bloed- cellen, groei en weefselvorming. Vrouwen die zwanger zijn of willen worden, doen er goed aan extra foliumzuur te slikken. Dit verlaagt de kans op een open ruggetje bij het kind. Zit in groene groenten als spruitjes, spinazie en broccoli, alle soorten fruit en volkoren producten als bruin brood en zilver- vliesrijst. Vitamine K Nodig voor bloedstol- ling en stevige botten. We halen vitamine K uit onze voeding (groene bladgroenten, noten, olie), maar het wordt ook door ons eigen lichaam aangemaakt, in de darmflora. Baby's die borstvoeding krijgen, moeten de eerste drie maanden extra vitamine K drinken, omdat ze het nog niet zelf aanmaken. Aan flesvoe- ding is al vitamine Ktoegevoegd. 134 AllerHande

Allerhande | 2006 | | pagina 134