Vrouwch icttch op Mamch laden qcwooh km kar boodschappen doen Hoe lang doen we boodschappen? ledereen verzucht het wel eens: 'Wat moeten we vanavond nou in hemelsnaam weer eten?' Toch blijkt uit onderzoek dat we dat doorgaans heel goed weten: liefst 72 procent weet al voor- dat hij of zij de supermarkt betreedt wat er die avond op tafel komt te staan. Daarom maken we natuurlijk ook bijna allemaal boodschap- penlijstjes dan vergeten we namelijk geen broodnodige ingredienten te kopen. Wat er allemaal op zo'n lijstje staat? De vijf meest voorkomende producten op ons bood- schappenlijstje zijn groente, vlees, brood, melk en fruit. Snoep en chocolade staan daarentegen hoogstzelden op ons lijstje. Maar we kopen deze zoetigheden wel - het zijn zelfs de meest voor komende impulsaankopen in de supermarkt. We zijn trouwens allemaal in rneer of mindere mate impulskopers, hoe gedetailleerd ons boodschap- penlijsqe ook is. Dat komt vooral omdat we ons bijna allemaal (86 procent) graag laten leiden door aanbiedingen. Die zoeken we thuis al op in supermarktfolders: 71 procent raadpleegt wel eens een folder. Wat absoluut geen folder-, impuls- of aanbie- dingsaankoop is, is bier. Bier geldt namelijk als het meest merkspecifiek geplande product: heb- ben we eenmaal een lekker biertje gevonden, dan stappen we daar niet snel meer vanaf. Wie doet de boodschappen? In gezinnen met veel eters, zijn veel bood schappen nodig. Geen wonder dus dat leden van meerpersoonshuishoudens het vaakst in de supermarkt te vinden zijn: drie a vier keer per week. Een keer per week voor de 'grote bood schappen', met vooral de houdbare producten, en de andere keren voor de versproducten voor het avondeten. Een beetje eenzaam zijn die boodschappentripjes wel: 83 procent van ons doet z'n boodschappen helemaal alleen... Of liever gezegd: haar bood schappen, want het zijn meestal de vrouwen (84 procent) die boodschappen doen. Daarbij letten ze goed op de prijzen. Als vrouwen iets echt te duur vinden, zijn ze ook geneigd het in de winkel te laten liggen. Mannen daarentegen, kijken niet op een euro meer of minder. Ze hebben ook zelden een maximumbedrag in hun hoofd als ze boodschappen doen. Mannen laden gewoon hun kar vol, terwijl vrouwen zich meestal aan een van te voren vastgesteld budget houden. Vrouwen kijken trouwens wel graag rond in een supermarkt, terwijl mannen liever in een rechte lijn naar de kassa lopen. Hoe doen we boodschappen? Er bestaan vier verschillende manieren van bood schappen doen. Elet grote, voor de hele week boodschappen doen (vooral houdbare produc ten), het tussentijds aanvullend boodschappen doen (verse producten), het zogeheten 'last minute' boodschappen doen (verse producten. spullen die je vergeten bent) en het boodschap pen doen voor een speciale gelegenheid, zoals een etentje of een feestje. Tussentijds aanvullend boodschappen doen, gebeurt het vaakst: 73 pro- cent van alle supermarktbezoekjes. En vooral jonge alleenstaanden blinken uit in last minute aankopen. In 43 procent van de gevallen gaan we trouwens met de auto naar de supermarkt. Waar doen we boodschappen? Erg supermarkttrouw kun je ons niet noemen. Het merendeel van de boodschappers (87 pro- cent) heeft weliswaar een supermarkt die het vaakst wordt bezocht (de zogeheten primaire supermarkt), maar we neuzen ook graag even rond in een andere supermarkt. Meer dan de helft (56 procent) van ons bezoekt zelfs meer dan drie verschillende supermarkten per maand. Bijvoorbeeld omdat we iets vergeten zijn en die andere supermarkt zo makkelijk op weg van ons werk naar ons huis ligt. Omdat die andere supermarkt langer of op zondag open is. Of omdat die andere supermarkt iets interessants in de aanbieding heeft, natuurlijk! Liefst 41 procent gaat naar een andere supermarktketen vanwege de prijsacties. Gemiddeld duurt een bezoekje aan de supermarkt bijna 19 minuten. Omdat we per week drie a vier keer bood schappen doen en de grote weekaan- kopen anderhalf keer zoveel tijd in beslag nemen, betekent dit dat we per week bijna anderhalf uur in de super markt doorbrengen. Overigens nemen de weekboodschappen niet alleen meer tijd in beslag, we geven dan ook meer uit: maar liefst drie keer zoveel. Bronnen: Centraal Bureau voor de Statistiek, Erasmus Food Management Instituut, Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, TNS/NIPO, Popai Benelux. AllerHande 123

Allerhande | 2006 | | pagina 123