Plukken mrken Op kun knieen en Met qeboqen ruq inspecteren ze elke tros druiven iMeetje onze leverander PARIS BOURi Proeven moet Bourqondisck klinkt Missckien als, vol en zwar, Maar dat zijn de wijnen uit de Bourgoqne keleMaal niet! De rode zijn fruitiq en ver- fifnd, de vjitte fris en geurig. Romantisch: druiven plukken in Frankrijk. Temninste, als je het maar een uurtje hoeft te doen. Want voor een echte plukker is het keihard aanpoten. Zeker als je werkt voor een huis dat kwaliteitswijnen maakt, zoals Boisset, de Bourgogneleverancier van Albert Heijn. Om aan den lijve te onder- vinden hoe 'idyllisch' druiven plukken is, gingen we niet alleen bij de familie Boisset Gekleed in laboratoriumjassen, met kapjes over de haren worden we via de ontsteler, pers en vergistingstanks naar de rijpings- vaten geleid. Nu, in de oogsttijd, is het een drukte van jewelste. De tractors met aanhangers rjjden af en aan en het fruit moet zo snel mogelijk worden verwerkt. 'Door de druiven koel te houden en zo op bezoek, maar staken we ook zelf de handen uit de mouwen.Veel tijd om rond te kijken was er trouwens niet, want pluk- kers moeten zeer zorgvuldig werken. Op hun knieen en met gebogen rug inspecte- ren ze elke tros aan elke wijnstok. Trossen met onrijpe druiven blijven han- gen, beschimmelde druiven worden weg- gegooid. Gezonde, rijpe trossen worden van de plant geknipt en in kleine kratjes naar het wijnhuis vervoerd. Daar staat de volgende ploeg aan de selecteertafel, ofwel le table a tris. De druiven worden voor- zichtig op een lopende band gelegd en passeren de geoefende ogen en handen van de sorteerders.Takjes, blaadjes, te kleine en aangetaste druiven worden eruit gepikt; het beste fruit gaat door naar de kelder waar de wijn wordt gemaakt.Wij gaan met de druiven mee. min mogelijk aan de lucht bloot te stel- len, behouden ze hun ffuitige aroma's en zuren,'legt Jean-Charles Boisset uit.'Zodra het fruit arriveert, wordt er een monster van de vracht in het laboratorium getest. De hoeveelheid suiker, zuren en andere bestanddelen, zoals de kleurstof in de schil, worden gemeten.' De laboratoriumuitslag geeft belangrijke informatie over hoe wij de wijn moeten maken, vertelt een van de medewerkers van Boisset, terwijl hij Luaa kwgogne j

Allerhande | 2006 | | pagina 105