Cholesterol is onwisbaar voor vie opbouw Olijfolie, ook om in te bakken cholesterol Wat is cholesterol? Hoe raakt je cholesterol verhoogd? Hoe merk je dat je cholesterol verhoogd is? Hoeveel mensen hebben een verhoogd cholesterol? Welk eten bevat veel verzadigd vet? Is er nog meer cholesterolverhogend? Kun je zelf je cholesterolgehalte omlaag brengen of houden? Wie op z'n cholesterol let, doet er goed aan in olijfolie te bakken. Veel mensen denken echter dat bakken in extra vierge olijfolie onge- zond is. Onzin! Het is wel zo dat de fijne smaak van deze olie bij verhitting verloren gaat. Maar het is echt niet waar dat de onverzadigde vetten in de vierge olijfobe door verhitting verdwijnen. Cholesterol is een vetachtige, lichaamseigen stof die belangrijk is voor de spijsvertering, de celopbouw en de hormoonproductie. Het meeste cholesterol komt niet uit eten, maar wordt door de lever aangemaakt. Er zijn tvvee soorten cholesterol: HE)L en LDL. HDL is de goede soort, die een teveel aan cholesterol uit bloed en vaatwanden vervvrjdert. LDL, de slechte variant, hoopt zich juist op in de bloedvaten. Belangrijke oorzaak is het eten van te veel verzadigd vet. Hoe meer je binnenkrijgt, hoe meer de choleste- rolaanmaak en -afvoer verstooid raken en hoe meer slecht cholesterol zich vastzet aan de vaatwanden. Niet. Tenminste, niet tot de uiterste gevolgen ervan zich aandienen, zoals een hartinfarct, beroerte of andere hart- en vaataandoeningen. Let wel: een verhoogd cholesterolgehalte is een risicofactor voor zo'n aandoening, geen ziekte op zich. Een normale cholesterolwaarde ligt op circa 5. Zo'n drie miljoen Nederlanders hebben een waarde die daar enigszins boven ligt. Een miljoen mensen heeft een veel te hoog cholesterol (waaide 8 of hoger). Veel verzadigd vet zit in volvette zuivel, worst, koek, gebak en zoutjes, en over het algemeen meer in dierlijke dan in plantaardige producten. Hoe harder het vet, hoe verzadigder en slechter het is. Een pakje roomboter of margarine is dus ongezonder dan olijfolie. Vandaar dat olijfolie en vloeibare margarine een Gezonde Keuze-klavertje hebben en pakjes roomboter en margarine niet. Overgewicht kan ook een verhoogd cholesterol gehalte tot gevolg hebben, evenals het gebruik van somnrige medicijnen. Een hoog cholesterolgehalte kan ook in de familie zitten. Ja.Tenminste, als je cholesterol niet is verhoogd door een medische of erfelijke oorzaak. De manier om het cholesterol op peil te houden, is je voe- ding aanpassen. Bakken in olie in plaats van boter. Minder vet vlees, maar kip eten. Geen gebak en snacks, maar knabbels met minder slechte vetten, zoals Japanse mix of noten. En veel groenten, gra- nen en peulvruchten eten. Albert Heijn verkoopt bovendien diverse producten die helpen het choles terol te verlagen. Ze zijn verrijkt met plantensterol, een stof die de opname van het slechte cholesterol tegengaat. Op pagina 81 vind je een overzicht van de producten. 79

Allerhande | 2006 | | pagina 79