Thuis eten? SchtHict! M (dale I bare sckolicren Imchen bijna a lie ma Iale 10 qezonaie schools Hacks-. Wat hebben pubers nodig? Gezond is ook cool krentenbol Met kaas cheesed ippers fruitwrap yoghurtdrank stokbroodje roerei vruchtensalade Muesli- of fruitreep Mini-qroeHten yoghurt Met fruit groentesap dan een keer per week. Opvallend is dat soep een geliefd lunchhapje is in de kantine. Hoe alarmerend is het dat onze snelgroeiende pubers hun voedingsgewoonten veranderen als ze hun lunch zelfstandiger gaan kiezen? Wat heeft een kind van rond de twaalf jaar eigen- lijk nodig? Om te beginnen veel brood, maar liefst vijf sneetjes per dag, en twee ons aardap- pelen, rijst, pasta of peulvruchten. Daarnaast natuurlijk de bekende twee ons groenten en twee stuks fruit, een halve liter melkproduc- ten, twintig gram kaas, een ons vlees, vis, kip, ei of vleesvervangers, twintig gram halvarine en anderhalve liter vocht, het liefst natuurlijk suikervrij. Maar hoeveel ruimte is er verder nog voor dat incidentele patatje? Dat hangt er sterk van af of een kind enthousiast aan het trainen is voor de hockey- of voetbal- competitie of liever de dag doorbrengt met lezen of computerspelletjes. Actievelingen verbruiken per dag ongeveer 2400 kilocalo- rieen, terwijl minder actieve kinderen zo'n 2150 kilocalorieen verbranden. Het ziet er dus naar uit dat er best wat gesnackt kan worden. Maar het zou natuurlijk prettig zijn als bij het snacken dat vette patatje een uitzondering blijft. Er zijn tenslotte zoveel andere lekkere dingen, die toevallig ook nog gezond zijn. Brugklassers zijn overdag buiten je gezichtsveld, maar met een beetje inventiviteit en creativiteit kan die broodtrommel best concurreren met een snoepautomaat. Een hippe fruitwrap met appel, een doosje cheesedippers (dunne deegstengeltjes met een bakje smeerkaas in een verpakking), een knapperig stokbroodje met roerei, er is een hoop lekkers te bedenken dat gezond is en ook nog 'cool'. Verder is er natuurlijk niets op tegen om de kinderen zelf op hun eetgedrag aan te spreken. Niemand vindt het prettig om niet mee te kunnen komen met gym vanwege overgewicht of om niet in de nieuwste jeans te passen. Een fixatie op gewicht willen we niet, wel hopen we op enig gezond verstand en onderscheidings- vermogen als ze kunnen kiezen tussen een kroket en een broodje gezond. Steeds meer scholen stimuleren overigens gezonder eten en cateraars buitelen over elkaar heen om hun aanbod te vergroten met zuivelproducten en salades. Als er van huis uit al een positieve sfeer rond goed, gezond en lekker eten is, dan komt het allemaal wel goed met die puber van jou. Qua eten dan...

Allerhande | 2006 | | pagina 34