pubers in de eten op school Ingrijpend, de over- gang van groep 8 naar de middelbare school. Andere les sen, andere vrienden en een ander eet- patroon? Het gezond gevulde broodtrom- meltje krijgt geduch- te concurrentie van bamiballen, roze koeken en Magnums uit de schoolkantine. Snoep en witte boterhammen roo mee.' f Een gezondere lunch in de Britse schoolkantine, RTL wijdt er een complete televisieserie met Jamie Oliver aan. In Nederland houdt tv-kok Pierre Wind vurige pleidooien voor het verwij- deren van snoepautomaten uit de schoolkantine. De overstap van groep 8 naar de brugklas lijkt een onvermijdelijke introductie in de wereld van kipnuggets en glacekoeken. Broodtrommels worden vol mee terug naar huis genomen of op school in de afvalbak geleegd.Waar is de tijd gebleven dat de kleine verrast was door het extra plakje ontbijtkoek naast de boterham met kaas? Is het echt zo erg als het lijkt? Albert Heijn heeft het onderzocht: driekwart van de leerlingen van de basisschool luncht thuis, terwijl prak- tisch alle middelbare scholieren op school eten. En inderdaad wordt op de middelbare school hoger gescoord op koek, snoep en frituur- producten. Basisschoolleerlingen hebben een redeljjk gezonde lunch-top 5: behalve bruin- brood met hartig en zoet beleg eten ze veel fruit en (ontbijt)koek. Op de middelbare school verdwijnen fruit en ontbijtkoek uit de brood- trommels, hun plaats wordt ingenomen door snoep en witte boterhammen. Vruchtensap is een favoriet van alle leeftijden, maar de beker melk die op de basisschool populair is, wordt op de middelbare school vervangen door ffisdrank, chocolademelk en water. In de brugklas wordt er nauwelijks iets uit de frituur gegeten: minder

Allerhande | 2006 | | pagina 33