brieven mails Hoe lanq is sanqria eigenlijknoudbaar? Ik gebruik een hete- luchtoven. Zijn de oventemperaturen in recepten hierop gebaseerd Welke kazen mag ik wel en niet eten nu ik zwanger ben? Hoe kan ik rauwe eieren het best bewaren? Bij het koken met wijn neemt het vlees - in mijn geval kip - de kleur van de wijn aan. Hoe voorkom ik dat de kip uiteindelijk paars wordt? Bij recepten in kookboeken en tijdschriften wordt meestal uit- gegaan van een gewone elektri- sche oven. Bij een heteluchtoven kun je, omdat hete lucht circu- leert in de oven, een iets lagere stand aanhouden voor hetzelfde resultaat. Trek altijd ongeveer 10% van de aangegeven tempe- ratuur af. Staat er 200° Celsius, dan zet je de heteluchtoven dus op 180° C. Bij 220° C, zet je'm ongeveer op 200° C. Pas op met kazen waarbij 'au lait cru' op de verpakking staat. Dit zijn buitenlandse rauwmelkse, zachte kazen. Deze kazen kunnen de listeriabacterie bevatten die schadelijk kan zijn voor je onge- boren kind. Een besmetting kan leiden tot een vroeggeboorte of miskraam. In de praktijk zijn de meeste soorten buitenlandse kazen die in Nederland te koop zijn, niet van rauwe melk gemaakt. Albert Heijn heeft een beperkt assortiment kazen van rauwe melk. Deze zijn voorzien van een sticker met een waarschuwing. Harde rauwmelkse kazen zijn overigens niet gevaarlijk. Heijn Nicolaas B. Sangria kun je het best afgedekt in de koel- kast bewaren. Omdat er vers fruit in zit, kun je dit zomerse drankje hooguit een paar dagen bewaren. Martine van L. Pamela K. Hans-Peter F. Rauwe eieren in schaal kunnen het best op een donkere plaats bewaard worden, waar een constante temperatuur (6-12 °C) en luchtvochtigheid (60-80%) heerst. De kelder of koelkast is dan ook de ideale plaats. Omdat de schaal van eieren poreus is en geurtjes door- laat, is het beter eieren niet te bewaren in de buurt van sterk ruikende producten zoals kaas en vis. Vandaar dat de meeste koelkasten een apart vakje hebben voor eieren. Is de schaal van de eieren die je hebt gekocht vies? De eieren die je bij Albert Heijn koopt (kwaliteitsklasse A) zijn niet gewassen. Door wassen (en koken) verdwijnt namelijk de beschermende laag die eieren van nature hebben en gaat de kwaliteit van het ei snel achteruit. Door eieren in schaal meer dan twee minuten te koken, is de schaal helemaal steriel. leteke van V. Je kunt dit helpen voorkomen door het vlees eerst te bakken. Als het vlees een krokant korstje heeft en je stooft het daarna in de wijn, neemt het minder gemakkelijk kleur aan. Wil je de verkleuring helemaal voorkomen? Neem dan witte wijn. Bij kip past dat prima. Of schrijf een brief naar Albert Heijn, t.a.v. AllerHande, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. AllerHande 159

Allerhande | 2006 | | pagina 175