idomdfes am je Harden ontstoet je door ze te lately weken in warn water wiet watsoda poets oudcrwcfs, qocd sckoDiAiAAdakmMcl Wect/e Soda blijft lang goed, maar trekt vocht aan. Bewaar het in een luchtdichte pot, dan wordt het niet hard. Door alle nieuwe schoonmaakmiddelen vergeten we de huismiddeltjes nog wel eens. Soda bijvoorbeeld, is een uitstekende reiniger, ontvetter en geurverdrijver. Ontvetter Geurverdrijver Reiniger 1 soda Het ovenraam is met wat sodawater in een mum van tijd weer schoon. Ook de binnenkant van de oven kan makkelijk worden gereinigd door te sprayen met een mengsel van water, groene zeep en soda uit een plantenspuit. Was kristallen glazen af in sodawater; ze zul- len daarna extra glanzen. Wel goed naspoelen! Doodslaan van bier kun je voorkomen door de glazen af te wassen in sodawater en ze daarna goed af te spoelen. Leg je borstel en kam een halfuurtje in warm water met soda en de aanslag die mousse, gel en lak hebben achtergelaten, verdwijnt (let op: dit werkt alleen bij kunststof borstels en niet bij borstels met rubber kussens en kammen of borstels met houten handgrepen. Varkenshaar of aluminium kan ook niet behandeld worden met soda). Soda werkt uitstekend als luchtverfrisser. Los een schepje soda op in twee bekers warm water en voeg het sap van een citroen toe. Giet dit over in een spuitflacon en sprayen maar. Handig voor op het toilet, maar't werkt ook in de rest van het huis. Een kommetje met puur soda in de koelkast neemt alle nare luchtjes weg. Laat kleding een halfuurtje weken in lauw water met een handvol soda en alle zweet- luchtjes verdwijnen (let op: zijde en wol kunnen niet in soda worden geweekt). Muf ruikende laarzen? Strooi er een handvol soda in, schudt ze even heen en weer en laat ze 24 uur staan. De muffe geur is dan gegaran- deerd verdwenen. Bloemenvazen kunnen akelig ruiken als de bloemen net iets te lang hebben gestaan. Spoel ze daarom schoon met wat sodawater, dit neemt elk geurtje weg. In afvoerputjes groeien bacterien. Spoel de putjes maandelijks door met warm kraanwater en een scheutje soda om ze stralend schoon te houden. Leg vieze sponzen drie minuten in heet soda- water en spoel ze daarna uit met koud water. Ze zien er weer uit als nieuw! Een aangekoekte pan is makkelijk schoon te maken als je hem een halfuurtje weekt in soda. (Let op: doe dit niet bij aluminium pannen, want soda tast aluminium aan). Aanslag op bestek verdwijnt als sneeuw voor de zon als je het bestek in een teiltje legt met warm water, wat aluminiumfolie op de bodem en een handvol soda. AllerHande 153

Allerhande | 2006 | | pagina 169