ftehakt is populairste een van de vleessoorten basiskoken [Smaakmakers voor gehakt Olijven De klassieke gehaktbal 1 ei De bal gehakt: al jaren aan de top Gehakt is niet duur en je kunt er alle kanten mee op. Geen wonder dat het een van de populairste vleessoorten is! Gehakt staat al jaren in de top drie. Rundergehakt eten we zelfs het meest: jaarlijks ruim drie kilo per per- soon. Half-om-halfgehakt staat op drie met bijna anderhalve kilo per persoon per jaar. Gehakt is gemakkelijk te bereiden, maar let wel op de hygiene. Je werkt tenslotte met versgemalen vlees, dat niet lang houdbaar is. Daarom moet je een gehaktbal ook altijd goed gaarbakken. Gehaktballen zijn, een- maal afgekoeld, trouwens prima in te vriezen. Handig voor als je eens wat minder tijd hebt of wanneer de lekkere trek toeslaat. Want een gehaktbal smaakt niet alleen heerlijk bij de hoofdmaaltijd, maar is - met piccalilly of mos- terd - ook erg lekker op een vers wit bolletje. I Verse kruiden, zoals tijm, oregano, bieslook en koriander Kant-en-klare kruidenmengsels zoals Mexicaanse kruiden Gedroogde tomaten Paddenstoeien Kappertjes Knoflook Sambal Ringetjes bosui of gesnipperde ui Fijngehakte rode peper Geraspte gemberwortel Mosterd Pesto Brood of beschuit Om te voorkomen dat gehaktballen uit elkaar vallen tijdens het braden, meng je het gehakt met brood, verkruimeld beschuit of paneermeel Dat neemt vocht op en houdt de ballen stevig. Brood moet je wel eerst even weken in melk of wijn. Goed uitknijpen en mengen maar. Vergroot je balvaardigheid Een klassieke gehaktbal met peper, zout en nootmuskaat is natuurlijk niet te versmaden, maar er is nog veel meer mogelijk. Surprise! Verstop een klein gekookt ei, een minimozza- rella, een kerstomaatje of een stukje fetakaas in de gehaktbal. Mediterraan Kruid de gehaktbal met pesto en een bosuitje. Lekker met pasta, tomatensaus (sugo) en een frisse salade. Voor de kinderen Kinderen houden sowieso erg van gehakt, maar het wordt nog leuker als de ballen een paar maatjes kleiner worden gebakken. Lekker met sperziebonen, satesaus en rijst. Met pit Voeg een fijngesneden rode peper of een theelepel sambal toe om het gehakt wat pittiger te maken. Lekker bij roergebakken groenten en rijst. Bij de borrel Gehaktballetjes zijn een heel leuk borrelhapje. Serveer balletjes ter grootte van een ping- pongbal (braadtijd: 15 minuten) en geef er verschillende sausjes bij. VLEESGERECHT - 4 PERSONEN - 40 MIN. 2 sneetjes oud witbrood 4 el melk 500 g half-om-halfgehakt (versgeraspte) nootmuskaat 2 el bloem 50 g boter 1 Snijd de korstjes van het brood, leg het brood in een diep bord en sprenkel de melk erover. Doe het gehakt in een kom en breek het ei erboven. Voeg een mespuntje geraspte nootmuskaat toe en zout en peper naar smaak. Knijp de snee tjes brood uit en verkruimel ze boven het gehakt. Strooi de bloem op een plat bord. 2 Kneed het gehakt goed door tot een egale massa, waarin geen stukje brood meer te zien is. Verdeel het gehakt in vier porties en vorm er met natte handen ballen van. Wentel ze door de bloem. 3 Verhit de boter in een braadpan en leg de ballen er in. Braad ze op hoog vuur 3 minuten aan. Draai ze steeds rond met een houten spatel, zodat ze mooi gelijkmatig bruin worden. Voeg een scheutje water toe en leg de deksel schuin op de pan. Bak de ballen op laag vuur in 25 minuten gaar. 4 Neem de ballen uit de pan. Maak de jus: voeg 100 ml water toe en roer de aanbak- sels los. Bevat per eenpersoonsportie 490 kilocalo- rieen 26 g eiwit 38 g vet 11 g koolhy- draten. Prijs p.p. 0.80 AllerHande 107

Allerhande | 2006 | | pagina 123