op de plas piacnicKen Een picknick op een fluisterbootje midden op een grote plas: het kan op steeds meer plaatsen in Nederland. Pak het slim aan en neem alleen picknick-ingredienten mee waarvoor je geen koelbox nodig hebt. Welkom aan boord M icknick De waterrijke natuurgebieden van Nederland kun je alleen varend goed verkennen. Roeiend of, als je een langere afstand wilt afleggen, in een fluis- terboot. Dat is een boot met een stille en schone elektromotor die de dieren en hun omgeving niet verstoort. Op het verhuurpunt krijg je een voile accu mee waarmee je uren kunt wegblijven. Of ga aan land bij een picknickplaats en spreid daar je kleed uit. Wil je onderweg de moerasbewoners leren kennen? Neem dan een verrekijker, schep- netje en natuurgidsje mee. De mooiste vaartochten maak je in de veenwei- degebieden en de moerassen die Nederland rijk is. In de Noord-Hollandse Eilandspolder grazen de koeien op eilandjes waar je tussendoor vaart. Je stapt aan boord in het zeventiende-eeuwse plaatsje De Rijp (www.hetouweland.nl). Midden in het Groene Hart ligt Natuurmonument de Nieuwkoopse Plassen. In het dorp Noorden kun je op veel plekken fluisterboten huren (www. hetklavertje4.nl). Nationaal Park de Biesbosch is het enige gebied in Nederland waar bevers leven. Tegen de scheme- ring kun je het geluk hebben er een tegen te komen. Een stil bootje huur je bij het Biesboschcentrum in Dordrecht (www.dordt.nl/biesboschcentrum). In Nationaal Park de Aide Feanen in Friesland leven heel veel zeldzame planten en dieren. Je kunt naar ze op zoek vanuit Earnewald (www.bootverhuur- wester.nl, www.hollema.nl). Twee jaar geleden werd Nationaal Park de Weerribben gekozen tot 'Mooiste plek van Nederland'. Een bijzondere bewoner van dit gebied is de otter. Huur een fluisterboot in het pittoreske dorpje Giethoorn of in Ossenzijl (www. deweerribben.nl).

Allerhande | 2006 | | pagina 35