brieven mails Laatst hadden m pcrnc riqate opqemrMd. Wet qerecht werd z6har dat het qeqetenkon worden. n de oorzaak kunnen zifn Hoe krijg ik een mango snel rijp? En hoe zit het met een avocado? Wat is piment (poeder)? Dit komt voor in het recept voor Surinaamse pindasoep uit AllerHande 4 van dit jaar. Als ik bladerdeeg met een 'natte' vulling maak blijft de onderkant van mijn hapje altijd een beetje kief, hoe voor- kom ik dat? Ik maak wel eens pannenkoeken. Kan ik gevulde pannen koeken invriezen? Of schrijf een brief naar Albert Heijn, t.a.v. AllerHande, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. Heijn Loes van den K. Zowel mango's als avocado's worden onrijp geplukt, omdat ze sterk narijpen. Bewaar de vruchten in elk geval op kamertempera- tuur, dan rijpen ze het snelst. Leg ze absoluut niet in de koelkast, dat remt het rijpingspro- ces. Een mango rijpt sneller wanneer je hem samen met een rijpe banaan in een plastic zakje stopt. Wikkel een avocado in krantenpa- pier om hem sneller te laten rijpen. Martine G. Piment is een besje, dat groe'rt aan de piment- boom in Jamaica en Mexico. De smaak doet denken aan een combinatie van nootmuskaat, kruidnagel, peper en kaneel. Je kunt het gemalen kopen of als hele besjes. Het is een heerlijke smaakmaker in pindasoep, maar ook in stoofschotels, hachee of kruidkoek. Stephanie L. Je kunt de bodem op verschillende plekken met een vork inprikken voor je de vulling erin doet. De bladerdeegbodem bestrooien met een beetje bloem wil ook wel eens hel- pen. Of bak de bodem eerst een paar minu- ten 'blind'. Leg hiervoor een vel bakpapier over de bodem en dek dit af met een laag gedroogde erwten of bonen. Bak de bodem ca. 5 minuten en haal het bakpapier met de blinde vulling weg. Voeg dan pas de echte vulling toe en bak de taart verder af. Ann J. Ja, dat kan meestal wel. Koel de pannen koeken snel af en wikkel ze stuk voor stuk in vershoudfolie. Leg ze vervolgens in een diepvriesdoos of plastic zak van diepvries- kwaliteit en vries ze meteen in. Het is afhan- kelijk van de vulling of en hoe lang je ze dan kunt bewaren. Vulling met vis en vlees: maxi- maal drie maanden. Pannenkoeken met een zoete vulling kun je langer dan drie maan den bewaren. Vullingen met vers fruit kun je beter niet invriezen. Bij ontdooien worden de pannenkoeken heel nat. Piet S. Het gerecht is waarschijnlijk uitgedroogd. Bij opwarmen, of dat nu gebeurt in de magne tron, oven of pan, verdampt er altijd vocht. Daardoor droogt het gerecht uit en wordt pasta bijvoorbeeld hard. Je kunt dit voorkomen door een beetje vocht (bouillon, water, melk, room, tomatensap) toe te voegen en het gerecht zo veel mogelijk afgedekt op te warmen. AllerHande 159

Allerhande | 2006 | | pagina 159