In een teiltje of machine alles over de vakantiewas Op vakantie doen we het rustic^ aan: hooguit een a twee wasjes per week Het laatste waar je op vakantie aan wilt denken, is wassen. Daarom neem je vaak te veel kleding mee. Toch komt er een moment dat je mis- grijpt. Vooral onder- goed gaat hard. Tijd om te wassen dus! vakantiewasj e Stonden we vroeger mannetje aan mannetje (of beter gezegd: vrouwtje aan vrouwtje) op de camping bij het speciale wasgedeelte tot onze oksels in het hete sop te schrobben onder de brandende zon, nu heeft bijna elke camping, ieder appartementencomplex of hotel wasma- chines en soms zelfs drogers.We willen immers steeds meer luxe op vakantie. Vaak krijg je bij het huren van de wasmachine waspoeder erbij.Wil je verzekerd zijn van goed wasmiddel, neem dan je eigen merk mee van huis, bijvoorbeeld in een plastic potje. Of kies voor een paar wastabletten, die kun je in een plastic zakje altijd in een koffer of zelfs in je rugzak kwijt. Ook voor je kleine wasje in een emmer is het belangrijk dat je goed wasmiddel gebruikt. Anders is alle moeite voor mks. En uiteraard is Zo pak je dat aan op vakantie: Bloedvlek? Strooi er zout op en laat inweken in koud water. Mayonaise verdwijnt met afwasmiddel. Grasvlekken reinig je met groene zeep of je kunt ze laten inweken in zure melk, daarna uitspoelen met verse melk. Dep zonnebrandcreme van je kleding met babyshampoo. Rode wijn verwijder je met bier, witte wijn of zout. Naspoelen met water. de temperatuur van het waswater belangrijk. Er is zelfs vakantiewasmiddel dat oplost in koud water (Biotex vakantiewas). Prima in geval van nood, maar gebruik in je emmer liever warm water (minimaal 40 °C, iets heter dan douche- water). Laat het wasmiddel helemaal oplossen voordat je de was in het water stopt. Witte en kleurechte was kan gerust een paar uur staan weken. Is de kleding niet kleurecht (check de wasvoorschriften op het etiket), laat hem dan niet langer dan een halfuur in het sop staan, anders gaan de kleuren doorlopen! Bijna nog belangrijker dan goed wassen is grondig drogen. De rneeste bacterien in de was verdwijnen pas als was goed gedroogd is. Haal de was dus pas van de lijn (of uit de droger) als alles kurkdroog is. Wees tot slot een beetje aardig voor die berg wasgoed die je niet meer kunt wegwerken in je vakantie. Behandel bijvoorbeeld alvast de ernstige vlekken met een vlekkenmiddel, zodat ze er later thuis in de wasmachine nog uitgaan. Gooi geen natte was op een stapel, maar laat hem eerst drogen; dat voorkomt nare geurtjes. En heb je er puf voor tijdens je vakantie, sor- teer dan alvast kleur bij kleur en stof bij stof. of speciale wasemmers waarmee je je was handmatig kunt 'draaien' (huishoudzaken). AllerHande 153

Allerhande | 2006 | | pagina 153