Me een kersenpit doorslikt, Mag naar goed bricks gebrutik een wens doen 4 onze leverander Doorbuigende takken I M/ C Ctf CBen kersen- vlek gaat er kef Makkelifkst uitals je het stukje stof Met de vlek een nackt in een bakje kameMelk legt. Daarna uit- spoelen en gewoon wassen. v- v* O Kersen plukken is een kunst. De bomen zijn hoog, de kersen teer. Elke kers moet keurig, met het steeltje er nog aan, met de hand geplukt worden. Zonder steeltje gaan de kersen namelijk snel rotten en dan zijn ze niets meer waard. Ook het moment waarop de kersen van de takken gehaald moeten worden, luistert nauw. Kersen rij- pen na de pluk niet meer door, zoals peren van een ladder, de jongeren gewoon klim- mend. De plukkers verzamelen de kersen in rieten manden. Daarna selecteren ze het fruit en doen ze het in kratten; heel voor- zichtig, om de kersen vooral niet te pletten. In het pakstation vindt een tweede selectie plaats. Met de hand! Dit om er zeker van te zijn dat al het rotte of gekneusde fruit ertussenuit is gehaald. Want, een rotte kers en perziken. Onrijp plukken is dus zinloos. Eenmaal rijp, is er haast geboden! Kersen willen snel gegeten worden. Iemand die alles van de kersenpluk weet, is Jorgos Balakanakis. Zijn bedrijf in het noorden van Griekenland selecteert en verpakt alle kersen voor Albert Heijn. Samen met hem bezoeken we de kersen- streek ten noorden van Thessaloniki. Het gebied is heuvelachtig en bezaaid met fruitboomgaarden en het klimaat is hier gematigd. Kortom: de ideale omstandighe- den voor een kersenboom. Topmaanden zijn juni en juli. De takken buigen dan door van de rijpe kersen. Met z'n alien gaan de boerengezinnen in deze periode de bomen in. Ouderen met behulp in het bakje steekt alle andere aan. In het hoogseizoen wordt er gewerkt met grote ploegen seizoenwerkers uit de omgeving. De oude Rosa heeft altijd in de boom- gaard gewerkt en staat dit seizoen voor het eerst in het pakstation. 'Ik kom de ladder niet meer op. Daar word ik echt te oud voor. Mijn kinderen en kleinkinderen werken nu in de boomgaard. Elke middag ga ik met een goed gevulde lunchmand bij ze langs. Kersen plukken blijft een echte /T* LONI v ■•-r 11 ATHENE

Allerhande | 2006 | | pagina 93