De grootste zov\de voor cm italiaan: spaghetti mi [den! Doe de test Spaghettiproducenten geven op hun verpak- king een gemiddelde kooktijd aan. Voor men- sen die bij spaghetti iets te bijten willen heb- ben, is die gemiddelde kooktijd zeker te lang. De beste methode voor a I dente is dan ook om gedroogde pasta zo'n drie minuten korter te koken dan de aanwijzing op de verpakking voorschrijft. Vanaf dat moment ga je proeven. En kijken: als je de sliert doorknijpt, mag de kern nog stevig en wat witter van kleur zijn. Van koks in restaurants is bekend dat ze een met koude pasta. Gewoon afgieten dus. Als je een roomsaus bij de pasta maakt, is het wel slim om een scheut van het kookvocht op te vangen om de saus mee te verdun- nen, voor het geval die intussen iets te dik is geworden. De timing van de pasta is namelijk zulk precisiewerk dat je - wat het recept ook zegt - de spaghetti pas in de pan doet als de saus klaarstaat en je gasten aanstalten maken om aan tafel te gaan. Zoals de Italianen ook wel zeggen: de pasta wacht nooit! sliert spaghetti tegen de betegelde keuken- muur gooien. Zodra die blijft plakken, is de spaghetti goed. Wel of geen olie? De pasta van tegenwoordig bevat eiwitten en zetmeel, waardoor kleven en overkoken op de loer liggen. Bovendien wordt pastadeeg soms verrijkt met eieren, waardoor de boel in de pan helemaal gaat bruisen. Daarom gieten veel thuiskoks een scheut olijfolie in het kookwater om kleven en overkoken tegen te gaan. Of dat nodig is? Niet echt. Als je de pasta maar in ruim voldoende water kookt. En mits je de pasta, zodra die in het kokende water ligt, meteen losroert met een vork. Ook belangrijk: stop alle pasta tegelijk in de pan. Als je dat in porties doet, bevorder je het kleven namelijk juist. Tot slot, voeg pas zout toe als het water kookt. Anders duurt het veel langer voordat het water heet is. Meteen opeten De spaghetti in een vergiet kieperen en onder de koude kraan afspoelen is voor Italianen een doodzonde. Zo verlies je veel smaak en zit je Geen messen! Pasta koelt razendsnel af, dus gebruikje bij voorkeur voorverwarmde, diepe borden. Eenmaal opgeschept (met zo'n handige pas- tatang of vorkachtige pastalepel, zoals die van Albert Heijn, per stuk 10,85), is het de vraag hoe je die slierten in hemelsnaam fatsoenlijk naar binnen krijgt... Snijden is uit den boze, dat weet iedereen. Dus pakken veel pastaliefheb- bers enkele sliertjes met de vork op, draaien ze in een soeplepel rond en brengen ze zo naar de mond. Dat is al beter dan pasta met mes en vork eten, maar het is nog steeds niet helemaal zoals het hoort. Met een hand Kijk maar naar de Italianen. Zij nemen wat slier- ten op de tanden van de vork en draaien die soepel rond tegen de oplopende wand van een diep bord. Met een hand! Het lijkt niet netjes, eten met een hand, maar in Italie vinden ze die lepel erbij juist onbeleefd. Eenhandig draaien met je vork, terwijl je hem tegen de rand van je bord drukt. En daarna nonchalant maar beschaafd opeten. Let wel: het vergt enige oefening! Haal de pasta omhoog, totdat de slierten allemaal los hangen. Draai rondjes met je vohk,terwijl je hem tegen de rand drukt. Je hebt nu een prima hap pasta op je vork. Eet smakelijk!

Allerhande | 2006 | | pagina 69