Omder Route eet utem de pasta uteer 'al deuite' dm m het wordeui Italie Pasta di semola d officieel in het Ital i grano duro, zo heet pasta iaans. De Italianen kennen veel verschillende soorten. De langste pastavorm is spaghetti, rond en dun als een breinaald. Platte slierten van pastadeeg, in gedroogde vorm tot gezellige nestjes gedraaid, heten tagliatelle. In fraai Nederlands: lintpasta. Opmars Anno 2006 is pasta niet meer van ons menu weg te denken. Toch eten we spaghetti pas sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, toen Nederlanders voor het eerst op vakantie naar Italie gingen. Macaroni was hier al wel ingeburgerd: in kookboeken uit 1930staat al het befaamde macaronischoteltje van tot pap gekookte elleboogjes met geraspte kaas. De opmars van de lange ronde pastaslierten - let- terlijk zo oud als de weg naar Rome - begon hier veel later. Tagliatelle is nog nieuwer en ligt pas een jaar of tien in de winkel. gesneden. De naam tagliatelle is afgeleid van het Italiaanse werkwoord 'tagliare' (snijden). Ook tagliatelle is er in verschillende maten, varierend van extra smalle tagliolini of taglierini tot heel brede pastalinten: pappardelle. Welke saus? Bij stevige pastasoorten - volkoren, extra breed of met ei bereid - smaakt een goedgevulde vlees- of groentesaus het lekkerst. Bij dunne pasta maakje dunne saus. En bij fijne spaghetti is alleen een klontje boter en wat parmezaanse kaas al heel lekker. Het verschil tussen droge en verse pasta zit niet alleen in de smaak, maar ook in houdbaar- heid en kooktijd. Verse pasta is veel zachter van smaak en vaak bereid met eieren; dat combineert goed met room- en kaassauzen. De kooktijd is meestal niet meer dan 3 of 4 minu- ten. In de koelkast is verse pasta enkele dagen houdbaar. Rond of plat Het woord spaghetti komt van het Italiaanse 'spago', dat bindtouw betekent. Het verklein- woord spaghetti betekent dus zoiets als 'draad- jes'. Spaghetti is er in allerlei verschillende dik- tes; van superdunne spaghettini tot dikke spag- hettoni. Italianen kennen ook nog zogeheten buccatini, holle spaghetti die veel wordt gege- ten in de noordoostelijke provincie Friuli. En dan is er nog de platte tagliatelle. Het verschil tus sen spaghetti en tagliatelle zit'm in de vorm van de slierten. Spaghettislierten zijn rond, terwijl tagliatelle uit platte vellen pastadeeg worden Beetgaar Spaghetti is 'al dente' het lekkerst, wat in het Nederlands zoveel betekent als 'beetgaar'. Dat is gaar, maar net niet helemaal. Hoe snel klaar is beetgaar? Dat is voor iedere pasta anders. Verse pasta (zachte, ongedroogde slierten) kookje maar enkele minuten en volkoren spaghetti met zijn nootachtige smaak kookje weer langer dan gewone gedroogde spag hetti. Bovendien is beetgaar een kwestie van persoonlijke smaak. Zo eten ze de spaghetti in Zuid-ltalie harder (dus korter gekookt) dan in Noord-ltalie. Geen geklungel met opscheppen! Gebruik onze speciale pastalepel. Per stuk 10.85. Rasp je Parmezaan se kaas zelf met deze handige Parmezaanrasp. Per stuk, van 11.99 voor 7.99 (aanbie- ding geldig van 19 juni t/m 2 juli). Een snelle specialiteit uit Noord-ltalie^ pesto. Een goede Italiaanse gewoonte: schenk wat olijfolie over de gekookte pasta.

Allerhande | 2006 | | pagina 67