v groenteman van albert heijn Juni en juli zijn prachtige groente- en fhiitmaanden. A1 het lekkers dat de Hollandse tuin ons heeft te bie- den, ligt nu volop in de winkel. Nieuw-Zeeland is de bakermat van de kiwi. Sinds enkele jaren is er ook de gele kiwi. Ze zit- ten boordevol vitamine C en bevatten weinig calorieen (55 kcal per stuk). Bewaar ze op de fruitschaal en eet ze op voordat het schilletje gaat rimpelen. Bos- peen is een jong worteltje dat zijn naam dankt aan de grote bos groen die je erbij krijgt. Niet meteen eraf snijden, want door dit groen blijven de peentjes langer vers. acht, zoet zomerfruit, als aard- ,;i" beien, bramen en frambozen; mooie grote bloemkolen, knappe- rige ijsbergsla, bospeen en broccoli. Het komt allemaal van Nederlandse bodem. Alles wat we zelf niet hebben, wordt aangevuld met de rijke oogst uit de rest van de wereld. Zo is er weer een nieuwe oogst gele kiwi's en Braeburn appels uit Nieuw-Zeeland en de lekkerste Hass avocado's uit Zuid- Afrika. Met andere woorden, het hoeft ons aan niets te ontbreken.' Vanaf nu verkopen wij alleen nog maar Hass avocado's (met die bruinzwarte, bobbelige schil) van Max Havelaar. Waarom? Omdat dat het meest smaakvolle en aromatische ras is. En let op: de avocado's liggen tegenwoordig naast de ijsbergsla in plaats van bij het fruit. Onze Griekse kersen zijn de vroegste vanhetjaar. Oppagina 90 lees je alles over dit zomer fruit. Eet de kersen het liefst op de dag van aankoop. Leg ze op een schaal, zodat ze niet kneu- zen en mooi droog blijven. 'hartie zomer qe zpmer en dat proef je' v AllerHan^^H Eet smakelijk,

Allerhande | 2006 | | pagina 47