Zurc wi/H doet mv\dcrm poets ScHeutje azi/h, Weet/c! Meestal staat hij in de keukenkast om de sla mee aan te maken: azijn. Maar de mogelijkheden met vinaigre, let- terlijk zure wijn, zijn talrijk. Geurverdrijver Ontvetter en ontkalker Kleurversterker, wasverzachter Voor in de tuin Wespensteek? In de brandnetels gevallen? Azijn erop en weg is de jeuk. ondermiddel Na afloop van een avondje uitgebreid koken, kunnen in de keuken hardnekkige etensluchtjes blijven hangen. Zet een pannetje water op, doe er een scheutje azijn bij en laat dat enkele minuten zachtjes koken. De doordringende kook- en bakluchten zijn dan zo verdwenen. Een druppeltje azijn op je vingers voor en na het snijden van uien of knoflook, zorgt ervoor dat je handen fris blijven ruiken. Elke week een kopje azijn door het afvoerput- je van de keuken (halfuur laten inwerken, ver- volgens flink doorspoelen) voorkomt geurtjes. Hang kleren na een avondje cafebezoek boven een warm bad met een flinke scheut azijn erin. Dat haalt de rooklucht eruit. Vetvlekken? Die los je op in witte azijn. Vetvlekken op suede verwijder je door een beetje azijn op een (oude) tandenborstel te doen en er goed mee over de vlekken te borstelen. Wijnglazen met aanslag gaan dankzij azijn weer glanzen. Net als ramen en tegels! Ramen (na)poetsen kan ook met een oude krant en een scheutje azijn. Binnen de kortste keren heb je een streeploos resultaat. Met azijn - wel enkele minuten laten intrek- ken - is ook de wc goed en hygienisch schoon te maken. Een koffiezetapparaat ontkalken? Laat er water met een scheut azijn doorheen lopen. Herhaal de procedure een aantal malen met schoon water om koffie met azijnsmaak te voorkomen. Eens in de maand een spoelbeurt met azijn houdt de vaatwasmachine fris. Net nieuwe kleren gekocht? Leg ze eerst in een emmertje lauw water met azijn, dan blijven de kleuren tijdens het wassen helder. Sommige mensen zweren erbij: een scheutje (heldere) azijn als wasverzachter. Azijn neutra- liseert de zeep in het wasmiddel, ideaal voor mensen met een gevoelige huid of een zeep- allergie. Azijn bij het laatste spoelwater van de was- machine zorgt voor een goede ontkalking van het apparaat. Onverdunde azijn is een geweldige onkruid- verdelger. Last van mieren? Spray het overal waar de beestjes vaak langskomen. De kat van de buren doet het in jouw tuin? Gooi flink wat azijn op de plaatsen waar hij z'n behoefte doet; katten hebben een hekel aan de geur van azijn. AllerHande 149

Allerhande | 2006 | | pagina 149