alles over de vuilnisemmer Raak tijdens het koken de vuilnisem mer zo min mogeliik aan. Heb je de bak toch aangeraakt? Dan goed je han- den wassen en drogen VOGfcwcrk! Met een pedaalemmer - die je met je voet bedient - ben je het meest hygienisch uit. Glas Klein chemisch afval (batterijen, medicijnen) Papier en karton Oude kleding en schoenen Elektrische apparaten Groente-, fruit- en tuinafval Schrobben Prettige vakantie Borrelpraat Weggooitest Gebruik een stevige vuilniszak, dat voorkomt scheuren en lekken.Vervang de zak regelmatig. Een uitpuilende afvalbak, omdat je het milieu niet met te veel plastic wilt belasten of gewoon omdat het einde van de rol vuilniszakken in zicht is, vormt een extra bron van bacterien. Deze klus is niet prettig, maar wel noodzake- lijk: de emmer wekelijks schrobben. Dat geldt voor zowel de binnenkant als de buitenkant. Gebruik heet water en groene zeep of een schuurmiddel. Droog de bak na het schrobben goed af. Voor de gft-container geldt hetzelfde: regelmatig reinigen met groene zeep. Laat hem in de zon drogen en hang er een speciale bio- bakzak in, zodat de bak schoon blijft. Sluit de deksel tijdens het gebruik goed af. In de zomerperiode verdient de vuilnisbak extra aandacht. Door de warmte grijpen bac terien sneller om zich heen. Maak de deksel elke dag even schoon met een kant-en-klaar schoonmaakdoekje. Ga je op vakantie? Leeg dan alle vuilnisemmers (ook in de badkamer en het toilet), geef ze meteen een sopje en laat ze eventueel buiten (onder een afdak) de hele vakantie luchten. De gft-bak laat je het liefst ook leeg, schoon en droog achter. Driekwart van de Nederlanders houdt het gft-afval apart van de rest van het afval. Composteerbedrijven maken van dit gft-afval schone compost, die weer wordt gebruikt voor het verbeteren van de grond in plantsoenen, in de landbouw of uiteindelijk inje eigen tuin. Je hoort sonis het gerucht dat afval scheiden helemaal geen zin heeft: al is het zorgvuldig gescheiden, alles zou uiteindelijk toch op een grote hoop belanden. Dat is niet waar. Glas, papier, gft en klein chemisch afval wordt alle- rnaal afzonderlijk opgehaald of in vuilniswagens met verschillende compartimenten gescheiden gehouden. Het komt wel eens voor dat heel erg sterk vervuilde partijen noodgedwongen bij het restafval terechtkomen, maar daar hoort het gewone huis-, tuin- en keukenafval niet bij. Geloof je niet dat er per jaar meer dan zo'n 150 kilo eten in de vuilnisbak eindigt? Op www.milieucentraal.nl kun je de 'weggooitest' downloaden en twee weken lang bijhouden. Een eye-opener, volgens de organisatie. AllerHande 147

Allerhande | 2006 | | pagina 147