Zo blijft je afvalbak fris alles over de vuilnisemmer Elk jaar produceren we 549 kilo afval per persoon Wist je dat je per dag ongeveer ander halve kilo afval in de vuilnisemmer gooit? Reden genoeg om de bak goed schoon te houden. Afblijven! Niet proppen *dt de inhoud snel afgebroken, wat onder andere kan leiden tot flinke stankoverlast! AlletHande 145 gooi het daar maar in De cijfers: elk jaar produceren we in ons huis- houden 549 kilo afval per persoon. Dat komt neer op zo'n anderhalve kilo per dag. Sluit even de ogen voor een kleine rekensom: 15 miljoen Nederlanders, 365 dagen per jaar, en het duizelt je. Laten we het houden op een enorme afvalberg. Het goede nieuws is dat niet al dat afval in de emmer in de keuken en dus in de vuilniswagen verdwijnt. De helft ervan kan worden hergebruikt. Een kleine 200 kilo van de bovengenoemde 540 kilo is groente-, fruit- en tuinafval (gft). En er zijn oud papier- en glasverzamelpunten waar de meeste mensen trouwhartig kranten, pizza- dozen, flessen en lege kruidenpotjes naartoe brengen. Maar de afvalbak in de keuken krijgt genoeg te verhapstukken. Elk jaar verdwijnt 110 tot 165 kilo voedsel in de afvalbak (10 tot 15% van het gekochte voedsel), veelal tijdens het koken of de volgende dag, na een bezorgde blik in de pan. Omdat onze ogen toch weer groter waren dan onze maag. Jaarlijks zijn er in Nederland twee miljoen gevallen van voedselinfecties en -vergiftigingen, vaak veroorzaakt door besmet voedsel. Voedsel is nu eenmaal voor bacterien en schimmels het ideale transportmiddel om het lichaam binnen te komen. Een goede reden dus om tijdens het koken de vuilnisbak zo min mogelijk aan te raken of na het aanraken goed je handen te wassen en te drogen. Om rechtstreeks contact met de vuilnisbak te voorkomen of dat in elk geval zo veel mogelijk te beperken, is het han- dig kookafval eerst in een bakje op of onder het aanrecht te verzamelen. Een leeg melkpak (vanwege het laagje aluminium en plastic aan de binnenkant niet geschikt als oudpapier) voldoet ook uitstekend. Leeg dit pak na het koken in de vuilnis- of de gft-bak en probeer daarbij contact met de deksel zo veel mogelijk te vermijden. Was elke keer nadat je iets hebt weggegooid je handen en droog ze goed af. Toe aan een nieuwe afvalbak? Overweeg dan de aanschaf van een pedaalemmer. Die bedien je met de voet daarmee ben je het meest hygienisch uit. Voor de gft- en afvalbak geldt: vocht levert snel schimmels en vervelende geurtjes op. Wat helpt is het afval .eerst te laten uitlekken, bij- voorbeeld in het gootsteenbakje. Een andere mogelijkheid: het afval in een oude krant ver- pakken - in dat geval mag papier wel in de gft-bak. Of leg een krant onder in je lege vuil nisbak of gft-bak: die absorbeert het nat van groente en fruit.

Allerhande | 2006 | | pagina 145