wist je dat. Zo word je gezond bruin Ook een zonaan- bidder? Als je met gezond verstand van de zon geniet, blijf je langer en mooier bruin. mooi tip! Wil je weten wat voor huidtype jij hebt? Kijk op www.verantwoordzonnen.nl. Langzaam wennen bruin wordt? Het gaat langzamer, maar zonder gevaar voor verbranden. er (bad)kleding bestaat die tegenhoudt? Handig voor kinderen. Maar ook blijven smeren! niet iedereen bruin wil worden? In sommige lan- den smeren ze zich zelfs in met 'whitening cream' een zonnebril met uv-filter, zonnehoed en lippenbalsem geen over- bodige zijn? Lippen, oren en oogleden kunnen ook verbranden. slim zonnen De zon is goed voor ons! Zonlicht geeft ons een beter humeur, meer energie, zorgt voor de productie van vitamine D in de huid en verbetert de weerstand en de stofwisseling. Maar een teveel aan zonnestralen op onze huid kan ook een hoop schade veroorzaken. Voorzichtigheid is dus geboden! Als je een dagje naar het strand gaat, doe je natuurlijk een flesje antizonnebrandmiddel in je strandtas. Maar welk moet je kiezen? Dat is afhankelijk van je huidtype en de kracht van de zon. Op elke zonnebrand- creme staat een beschermingsfactor (BF of SPF) vermeld. Die geeft aan hoeveel langer je in de zon kunt blijven zonder te verbran- den. Met een BF4 is dat vier keer langer dan zonder bescherming, met een BF30 is dat dertig keer langer. Fieb je een heel bleke of zongevoelige huid, smeer je dan in met een hoge BF, bijvoorbeeld 50+. Maar ook als je yanuit ons kikkerlandje afreist naar een tropische bestemming - waar de zon veel feller is is zo'n ultrahoge factor aan te raden. Ben je een waterrat? Een waterproof zonnebrandcreme is dan onmisbaar. Laat je huid langzaam wennen aan de zon. De eerste dag een kwartiertje, de volgende dag een halfuur. Je verbrandt daardoor minder snel en je kleurtje blijft veel langer zitten. Tussen 12.00 en 15.00 uur zijn zon nestralen wel 150 keer intenser. Smeren met een hogere beschermingsfactor dus, of blijf in de schaduw en smeer je in. Bedenk ook dat zand en water de uv-straling weer- kaatsen. Kies op het strand of het water dus liever voor een iets te hoge beschermings factor dan voor een te lage. Voelt je huid na een dagje zon droog en warm aan? Een aftersunlotion voelt dan lekker aan. Er zit ten kalmerende en verkoelende stoffen in en het is vochtinbrengend precies wat je verhitte huid nodig heeft. AllerFlande 141

Allerhande | 2006 | | pagina 141