groenten zo eet nederland? van nederland mctjc We eten steeds gezonder he geMiddelde Mederlander besteedt doordewecks. Maar een kalfuur aan kef bereiden van Zijn Maaltijd en eet deze in zo'n fwintig Mi noten op. Wat de Italiaanse pot schaft Jantine van der Meer (39) 'Zodra wij kinderen kregen en ze groot genoeg waren om met de pot mee te eten, kwa- men er weer aardappels, vlees en groenten op tafel. Je wilt ze toch een gezonde maaltijd voorschotelen.' op de buitengrill. En ja, de man zorgt voor de barbecue. Blijkbaar wordt dit nog altijd gezien als een echt mannenkarwei. Wij Nederlanders mogen dan behoorlijk tra- dirioneel zijn als het om eten gaat, maar er zijn ook een aantal opvallende nieuwe trends. Zo vinden we gezondheid steeds belangrijker, is de groei van de Italiaanse keuken niet te stuiten en is nu naast de magnetron ook de wok met meer weg te denken uit onze keuken. Liefst 41% geeft aan dat ze de afgelopen vijf jaar gezonder zijn gaan eten. Dit wordt beves- tigd door recente berichten in de media. Goed nieuws dus. Maar een kanttekening is hier op z'n plaats. We vinden namelijk nogal gauw dat we gezond eten. Op de vraag 'Eet je gezond?, antwoordt 90% 'ja'. Maar slechts 55% haalt dagelijks de aanbevolen hoeveelheid van twee stuks fruit en twee ons groenten. Vooral in gezinnen met kinderen staat gezonde voeding hoog op de agenda. Wat we daaronder verstaan? Voldoende groente en fruit, weinig vet, gevarieerd eten en minder vlees zijn de meest gehoorde antwoorden. Sinds dit jaar staat op de eigen-merk-producten van Albert Heijn die binnen een gezond eetpatroon pas- sen, een Gezonde Keuze-klavertje afgebeeld. Zo wordt gezond kiezen nog gemakkelijker. De populariteit van de Italiaanse keuken lijkt niet te stuiten. Noemde in 1997 al 64% de Italiaanse keuken favoriet, in 2005 is dit per centage gestegen naar 75. Daarorn zie je steeds meer pastasoorten en olijfolie in de winkel en zijn er ook steeds meer Nederlanders die olijfolie gebruiken om in te bakken en te frituren. Ook liggen er verschillende soorten Italiaanse kazen in de koeling. De kracht van de Italiaanse keuken schuilt voor een groot deel in de eenvoud. Een simpel bord pasta is zo gemaakt. Zo gewokt De magnetron is inmiddels doorgedrongen in bijna alle huishoudens. De wok komt op een goede tweede plaats. Gebruikte in 1999 55% van de Nederlanders wel eens de wok, in 2005 is dat opgelopen naar 73%. Vooral in de jonge huishoudens en bij gezinnen met kinderen is wokken favoriet. Deze trend sluit helemaal aan bij de hang naar gemak en de wens om korter in de keuken te staan. De helft van de onder- vraagden geeft aan geregeld voorgesneden en panklare groenten te gebruiken. En dat gaat natuurlijk prima samen met wokken. Bovendien heeft wokken het voordeel dat de groenten die je gebruikt niet worden doorgekookt. maar lek- ker knapperig blijven. We koken met zijn alien gemiddeld steeds korter. Doordeweeks besteden we nog maar een halfuur aan het klaarmaken van de maaltijd. AllerHande 93

Allerhande | 2006 | | pagina 93