In vier van ale vijf gevallen bepaalt ale vromwat er gegeten 40% 99% zo eet nederland? Nederland, aardappelland Sperziebonen favoriet bij de kleintjes Buiten eten we van de barbecue van de Nederlandse gezinnen eet dagelijks een toetje van de Nederlanders denkt gezond te eten van de Nederlandse huishou dens heeft een magnetron heeft een afwasmachine van de fornuizen worden bemand door vrouwen trekt 22 minuten uit voor het avondeten AllerHande 91 Mannen in de keuken? Alleen als het niet anders kan, bijvoorbeeld omdat ze alleen wonen. Misschien koken ze een keer in het weekend met een uit de AllerHande gescheurd recept bij de hand. In Nederland wordt het fornuis nog altijd bemand door de vrouw (83% vrouwen tegenover 17% mannen). En dat terwijl de meeste vrouwen het als pure verwennerij ervaren als er eens voor hen wordt gekookt. Overigens koken vrouwen niet alleen; in vier van de vijf gevallen bepalen ze ook wat er wordt gegeten. Daarbij wordt reke- ning gehouden met gezondheid, prijs, gemak, en in gezinnen niet in de laatste plaats, met de kinderen. De kinderqes Kloet zijn trouwens niet de enige die om sperziebonen vragen. De lange, groene boon voert sinds jaar en dag de lijst aan van favo- riete groenten, direct gevolgd door bloemkool en spinazie. Ook de stereotypen 'om zes uur aan tafel' en 'aardappeleters' zijn gewoon waar! Meer dan de helft van de Nederlanders noemt de aardappel als favoriet basisingredient; ongeveer een kwart noemt pasta en 12% eet het liefst rijst. Toch heeft de klassieke aardappels-groente-vleesmaal- tijd aan populariteit ingeboet. Maar dat geldt Onze kinderen hebben de naam moeilijke eters te zijn. 'Eten wat er op je bordje ligt' is nog steeds in veel huishoudens de regel, maar het gebeurt maar al te vaak dat er apart wordt gekookt voor de kleintjes. Dat kost meer tijd en al die lange tanden aan tafel zorgen ervoor dat de kokers (in veel gevallen de moeders) minder plezier van hun werk hebben. Veel groenten gaan er moeilijk in bij de jonge eters, maar sperziebonen, bloemkool en spinazie zijn hierop een uitzondering. Gonneke Kloet (38, getrouwd, 2 kinderen) weet er alles van. Met een pittige Vietnamese roerbakschotel hoef ik niet aan te komen. Dan roepen de meiden: 'Bali, we wil- len sperziebonen.' Sinds zij geboren zijn, hebben we nog nooit zoveel aardappels gegeten. Chili con came vinden ze al te exotisch.' vooral in jonge huishoudens zonder kinderen, waar vaak voor rijst of pasta wordt gekozen. Terwijl de soep als voorafje sterk aan populari teit inboet, is het toetje nog steeds zeer gewild. Vooral bij ouderen en gezinnen met kinderen. In bijna 40% van alle huishoudens wordt dage- lijks een toetje gegeten. Speciale kindertoeljes, ijs, via, yoghurt en pudding zijn het populairst. Soms fungeert het toetje zelfs als regelrecht chantagemiddel. Louise Meyer (29)moeder van een zoontje van 4: 'Het is misschien opvoedkundig niet verantwoord, maar bij ons werkt het prima. Bordje niet leegDan ook geen toetje.' Driekwart van Nederland nuttigt de warme maaltijd op een vast tijdstip, meestal rond de klok van zes uur, het liefst met z'n alien aan tafel. Daar trekken we gemiddeld 22 minuten voor uit, even lang als in voorgaande jaren. Van de Nederlanders eet driekwart wel eens bui ten, in de tuin, op het dakterras of op het balkon. En het heist eten we dan van de barbecue. Wat erop gaat? Satestokjes natuurhjk! Al moet gezegd worden dat ook ander vlees met een snelle berei- dingstijd, zoals biefstuk en kipfilet, het goed doen

Allerhande | 2006 | | pagina 91