"De fros-ckenytowaaf is qcen tomaat die jc sml ev\ qoedkoop onze leverander Buitenlucht, dat is op gang kwam dit jaar. Weinig lichturen, een schrale oostenwind. 'Hij staat dan wel onder glas, maar het blijft een gevoelige plant, de tomaat. Maar kijk om je heen,' zegt Hartman. Duizenden en nog eens duizenden planten, keurig in het gelid, reikend naar de hemel. Donkergroen en knalrood. 'Het is allemaal goed gekomen,' zegt hij.'Meer dan goed.' 25 Jaar ervaring Sexbierum. Friesland. Je moet het met eigen ogen zien om het te geloven. De trostomaten die in alle Albert Heijnwinkels liggen te blozen, komen hiervandaan. 'Dit tomaatje,' zegt Cok Hartman, terwijl hij 'm in zijn mond steekt, 'zou morgen al ergens in het schap hebben gelegen. Als er niets was tussengekomen...' Vijfentwintig jaar werken ze al samen, Albert Heijn en de firma Hartman. Zeventien pro- voor de leegte van Friesland. Vrouw, acht zonen en vier dochters keken er verwonderd om zich heen. En een langsfietsende boer keek verbaasd naar de eerste paal die de grond in ging. In het kantoortje van Willem Hartman, de hui- dige nestor, hangt nog een foto van Hartman senior, in zwart-wit, leunend op zijn schoffel. Wie nu 'Hartman' roept in de grote sorteerhal of in een van de kassen, ziet aan alle kanten hoofden omdraaien. Zes broers, vijf neven, drie nichten - bij elkaar werken er zo'n dertig originele Hartmannen in het bedrijf.Waar je er rusdg dertig bij kunt op tellen als in het hoog- seizoen alle zeilen moeten worden bijgezet. Het bedrijf behoort met een totaal 'glasopper- vlak' van 360.000 vierkante meter en zo'n 250 man in vaste dienst inmiddels tot de grootste kwekerijen van Europa. ducten op de groentealcieling van de super- markt, zoals de aubergines en de komkommers, komen strikt van Hartman. En Hartman levert strikt aan Albert Heijn. Die afspraak stelt het tuinbouwbedrijf in staat zich vofledig op smaak en kwaliteit te concentreren. Want er hoeft niet geconcurreerd of gejakkerd te worden. En het geeft Albert Heijn de rust en de zekerheid van een betrouwbaar product, met liefde en vak- manschap gekweekt. Haags familiebedrijf De firma Hartman is een familiebedrijf achter de Friese waddendijk. Maar wel een familie met een opvallende Haagse tongval. In 1969 verruilde vader Arie Hartman zijn kas in Loosduinen, waar de stad begon op te rukken, Buitenlucht, dat is eigenlijk het enige in de biologische kassen van de firma Hartman, een zacht zomerbriesje. Er zoemen wel hommels van tomatenplant naar tomatenplant, er fladderen kwikstaartjes. En er landt een vervaarlijk uitziend insect op mijn broek, dat Cok Hartman een sluipwesp noemt. 'De natuurlijke vijand van de witte vlieg.' Zo worden de tomaten zonder bestrij- dingsmiddelen beschermd tegen insec- ten als de witte vlieg. De technisch directeur strekt zich uit om de top van een tomatenplant die ongelukkig om een touwtje zit gedraaid, te bevrijden. Hij kijkt tevreden, ondanks dat het allemaal wat later

Allerhande | 2006 | | pagina 75