Aardappels, zitten vol vezels en bevatten geen gvet! basiskoken Aardappels over? Met of zonder schil Vroeg- en laatkomers In het donker Slank en gezond Van een rcstje gckooktc aardappels iwaak /e de volgende dag weer wat lekkers. Bewaar ze bij voorkeur in de koelkast, afgedekt tegen uitdrogen, en laat ze voor gebruik eerst op kawierteM per atu u r kowien. De ene aardappel is de andere niet; voor elke bereidingswijze moet je het juiste type pieper kiezen. Vastkokers - te herkennen aan de groene opdruk op de zak - zijn na het koken nog mooi stevig. Om in olie of boter te bakken, te gebruiken in salades en ovenschotels of om zelf friet en rosti van te maken. lets kruimige aardappels - verpakt in zakken met een blauwe opdruk - krijgen tijdens het koken een bloemig laagje aan de buitenkant. Om simpelweg gekookt te eten, maar ook lekker om te bakken of in de oven te rooste- ren. Grote exemplaren kun je goed poffen in de oven of magnetron. Kruimige aardappels - in zakken met een rode opdruk-vallen na het koken haast van- je dat de aardappels groen uitslaan, zacht worden en uitlopers krijgen. En dat wil je niet, want die groene plekken, uitlopers en 'ogen' bevatten de giftige stof solanine. Je moet ze altijd ruim wegsnijden. Bewaar de aardappels nooit te koud. Onder de 4 °C wordt namelijk het zetmeel omgezet in suikers, waardoor de aardappels zoetig worden en dat tast de originele smaak aan. Aardappels schillen doe je altijd dun. De malta-aardappel, die vanaf juni in de winkels ligt, heeft net als jonge krieltjes een dunne schil. Die schrap je er onder de koude kraan zo af met een mesje. Maar je kunt deze aard appels natuurlijk ook schoonboenen en met schil en al eten. Wat oudere aardappels kun zelf uit elkaar. Heel makkelijk voor een fijne stamppot of mooi gladde puree. Elke seizoen heeft zijn eigen aardappel. Vroege rassen - de zogenoemde nieuwe aardappels, zoals malta's en dores - zijn te koop van begin juni tot en met augustus. Late rassen (zoals bildstar en eigenheimers) liggen vanaf augustus in de winkel en zijn dan bijna het hele jaar te koop. Aardappels kun je na aankoop een paar weken bewaren. Tenminste, alsje ze koel, droog en in het donker opbergt. Zo voorkom je ook in de schil koken of stomen om het vitamine C-verlies te beperken. Prik de nog warme aardappels op een vork, dan trekje er met een mesje het makkelijkst de schil vanaf. Omdat ze rijk zijn aan zetmeel, voedingsve- zels, ijzer en vitamine B en C, is aardappels eten heel gezond. Ze bevatten geen gramme- tje vet en leveren weinig calorieen (de jus en sausjes die we er zo graag bij eten zijn de dik- makersl). Ter vergelijking: een portie aardap pels (200 gram) levert maar 168 kilocalorieen (kcal) tegen 262 kcal voor een portie pasta (75 gram ongekookt) of 273 kcal voor een portie rijst (75 gram ongekookt). 1 Pureer 500 gram kruimige aardappels met een liter warme kippenbouillon en een bekertje slagroom tot een romige soep, garneer met reepjes gerookte kip of knapperig gebakken spek. 2 Snijd vastkokende aardappels in plakjes en bak ze, bestrooid met wat cayennepe- per of paprikapoeder, in boter goudbruin. Lekker met sla en een karbonade. 3 Prak een restje zeer kruimige aardap pels fijn, liefst als ze nog warm zijn. Roer een klontje boter, geraspte kaas en wat fijngesneden (diepvries)bieslook door de puree en schep deze in een ovenschaal- tje. Verwarm de puree de volgende dag in de oven, tot de bovenkant bruin kleurt. 4 Snijd vastkokende aardappels in stukjes en schep die - liefst nog warm - door een saus van mayonaise, citroensap, fijnge sneden kruiden en versgemalen peper. Meng er ook wat gehakte augurk of zilver- uitjes door en laat de smaken een nachtje intrekken. Lekker met stokbrood of als picknickgerecht met koude gegrilde kip.

Allerhande | 2006 | | pagina 51